atlantica caldera beach, kreeta, gerani
Kommentit (13)
Tosi kiva hotelli ja erittäin hyvä ruoka. Mulla oli suuria epäilyksiä allinclusive lomista, mutta tuo paikka kyllä karisti ne! Tosi siistiä ja hyvä palvelu.
Tosi siisti ja mukava hotelli. Meilläkin all inclusive ja hyvää oli! Menisin uudestaan :)
kyselisin vielä, että vuokrasitteko autoa? mistä kannattaa vuokrata? onko hotellilla "omaa" vuokraamoa, vai menittekö kauemmaksi? ruuasta vielä, onko joka päivä samat mätöt? mulla teki viimeks kreikassa (oltiin vaatimattomammassa hotellissa) todella tiukkaa loppuviikosta syödä samoja ruokia... nyt ois edessä kahden viikon "urakka".. Ja toisille kritisoijille tiedoksi, meillä ei olisi mitään mahdollisuuksia rahallisesti lähteä ilman tuota all inclusivea.. tulee meille paljon edullisemmaksi kuin käydä ravintolassa tällä sakilla joka päivä + kaikki jäätelöt, oluet, virvokkeet.. paikalliset hinnat on lähellä suomen tasoa.
Siellä on autovuokraamoja joka puolella. 2
Oltiin viime kesänä tuossa hotellissa. All Inclusive rannekkeet kannattaa ostaa vasta paikan päällä. Tulee halvemmaksi kuin Finnmatkojen kautta. Esim. Ostat 3 pvän rannekkeen, syöt 4:n päivän ilmaiseksi. Tosi hyvät ruuat ja välipalat oli, en voi moittia mistään. Lisäksi allasbaarista sai lapset tosi hyviä pirtelöitä niin paljon kun jaksoivat.... Aivan ihana paikka!!!
Olimme viime kesänä pari viikkoa All Inclusive matkalla ja oli mukava paikka. Ruoka oli hyvää ja taatusti riittävästi jos ei tolkuton nirsoilija ole. Allabaareista saa juomaa ja ruokaa makoilun lomassa rajattomasti. Erittäin helppoa nelivuotiaan lapsen kanssa, joka sammahti illalla ruokailun jälkeen, eikä olisi taatusti jaksanut missään tavernassa odotella ruokaa. Siisti paikka. Altaat puhtaita ja meri vieressä. Suosittelen.
[quote author="Vierailija" time="26.07.2013 klo 16:12"]
ai, me emme kyllä ole koskaan selvinneet kreikassa alle 1200e/koko perhe/2 vkoa syömällä ravintoloissa.. Ja lomalle lähden periaatteella etten itse kokkaa/tiskaa. :D
AP
[/quote]
No en yhtään ihmettele jos All inclusive tulee halvemmaksi. Me oltiin samassa paikassa eli Geranissa pari vuotta sitten mutta eri hotellissa ilman ilman All inclusive pakettia. Ruokailu meidän neljän hengen perheelle tuli maksamaan (2 aik. 2 lasta) VIIKOSSA n.1000€. Kyllä siellä saa 150€ per päivä menemään helpolla. Meidän ruokailu meni tätä rataa:
Aamulla söimme hotellihuoneen terassilla aamiaisen johon oli ostettu tarpeet lähimarketista. Sitten lounas ja illallinen ravintoloissa. Yleensä söimme Plataniaksessa tai Haniassa. Geranissa ei ollut paljon ravintoloita muuta kun hotellien yhteydessä. Pitkin päivää tuli ostettua jäätelöitä, limuja, alkoholijuomia, pirtelöitä. Osa välipaloista tuli ostettua hotellin uima-altaalla osa jossain ravintoloissa kun olimme liikenteessä.
Kannattaa vuokraa auto. Siellä on muutama kiva paikka missä voi käydä. Me vuokrasimme auton Geranista ja oli edullinen. Muistaakseni 70€ pari päivää. Oli joku tarjous kylläkin.
Autoretkelle voi mennä vaikka Lake Kournas järvelle jonka ympäristö oli tosi kaunis. Järvellä pystyi vuokrata vaikka potkuveneitä joista pystyi menemään vaikka liukumäellä uimaan. Vesi oli tosi kirkasta ja järvellä pystyi bongata.
kilpikonnia.
Monet tekee retken Elafonisi rannalle joka on kyllä kaunis pitkä matala hiekka ranta ja sielläkin on vesi kirkasta mutta ranta on nyt aina ranta eli ei nyt mitenkään hirveän erikoinen. Kivaa oli kyllä ajella sinne läpi pikkukylien. Lake Kournas ja Elafonisi ovat ihan päinvastaisissa suunnissa Geranista joten teimme noihin kaksi erillistä retkeä.
Itse en ole oikein ollut innostunut noista All inclusive paketeista koska olen ajatellut että silloin tulee liikaa jumittuneeksi omaan hotelliin koska pitää olla aina ruoka-aikaan paikalla. Minusta juuri matkalla on hauskaa mennä syömään eri ravintoloihin eri paikoissa. Esim. me menimme aina illalla Haniaan syömään johon oli jonkinmoinen matka. Ja entä sitten jos lähtee päiväretkelle johonkin niin mitä sitten tekee all inclusive ruuilla? Olen kuullut että voivat kai pakata mukaan jotain evästä mutta mielummin itse syön ravintolossa kun kuumassa säilöttyjä eväitä. Tosin all inclusive on varmaan toimiva ratkaisu pienten lasten kanssa joiden kanssa ei mielellään lähde niin usein kaupunkiin käppäilemään ja taitaa olla ainakin joissain tapauksissa halvempikin.
Ai niin ja tuosta hotellista johon menitte. En ollut itse siinä mutta hienolta näytti.
PS. paikalliset hinant eivät ole lähellä Suomen tasoa, huomattavasti halvemmat.
Meidän kuusihenkinen perhe söi Kreetalla huomattavasti halvemmalla joka ilta kuin mitä all inclusive-lisä matkan hinnassa olisi tehnyt.
ai, me emme kyllä ole koskaan selvinneet kreikassa alle 1200e/koko perhe/2 vkoa syömällä ravintoloissa.. Ja lomalle lähden periaatteella etten itse kokkaa/tiskaa. :D
AP
toki vaikuttaa se, että meillä menee muksut vielä "ilmaiseksi" eli maksamme vain aikuisten ai-lisän. AP
Ulkoa näyttää ainakin hyvältä. Me oltiin Plataniaksessa saman ketjun hotellissa ja tykättiin.