Legoland Billund, syyskuussa. Vinkkejä kaivataan..
Hei!
Olemme lähdössä syyskuun puolivälissä Legolandiin. Suorat lennot Billundiin. Majoitusta emme ole vielä varanneet. Olemme kohteessa 3 päivää, joista 2 olemme ajatelleet olla Legolandissa.
Muutama käytännön asia, joihin kaipaisin kokemuksia muilta:
- Kannattaako vuokrata autoa? Kyytiä tarvittaisiin kentältä hotlaan ja lähtiessä kentälle ja korkeintaan jos käymme esim. Vejlessä jonain päivänä. Onko tuolla taksit ihan törkyhintaisia?
- Mikä hotelli olisi ok? Mielellään kävelymatkan päässä Legolandista, muttei ole tarkoitus mennä mihinkään kovin kalliiseen paikkaan.
- Miten ruokailut olisi hyvä toteuttaa? Hotelli otetaan aamiaisella, mutta entä muut syömiset? Lähinnä päivällinen ja iltapala.. Olen käsittänyt että tuo Billund on pieni kyläpahanen, jossa ei ole juuri mitään muuta Legolandin lisäksi..
- Ja vielä lopuksi: onko mitään muita vinkkejä kolmannen päivän ohjelmalle, kuin käydä esim. tuolla Vejlessä? Ja onko sielläkään mitään näkemisen arvoista? Lapset ovat vajaa 6-vuotiaita.
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Kommentit (9)
Lentokentältä Legoland hoteliin on vain noin 5 minuutin matka, joten se onnistuu ainakin hyvin taksilla. Kolmantena päivänä voitte käydä myös siinä isossa kylpylässä, Lalandia, joka on ihan lähellä myös. Siellä on myös majoitusta.
Suosittelisin mökkiä (=väljyyttä) Lalandiasta, johon kuuluu myös vesipuiston ym. käyttö. Lalandia on Legolandin vieressä, mökille voi toisaalta olla jonkin verran kävelymatkaa. Syyskuussa noiden mökkien hinnat saattavat olla halvempia. Lalandian "monitoimitalossa" on myös ruokakauppa, josta voi tarvittaessa ostaa ruokaa mökkeihin (hinnat eivät muistaakseni paljoa eronneet Billundin muista kaupoista). Monitoimitalossa on myös ravintoiloita, joiden hinnastot löytyivät ainakin aikaisemmin Lalandian sivuilta.
Periaatteessa pärjäätte ilman autoa, jos Lalandiasta mökin otatte. Taksilla voi tietenkin tarvittaessa matkata lentokentälle. En muista mitä tuo taksi maksoi; ei varmaan mitään hirveitä summia.
Billundissa on muistaakseni kolme ruokakauppaa, pizzeria, leipomo, kioski ym.
Vejle näytti melko onnettomalta... Mielummin menisin vaikka eläintarhaan tai autolla rannikolle. Tai menisin päiväksi Lalandian kylpylään. Lapset voivat touhuta siellä veden kanssa ja itsekin viihdyimme siellä erinomaisesti, mm. aaltoaltaassa ja merirosvosaaren ympärillä menevässä "joessa" isoissa renkaissa.
Legolandissa kannattanee käydä kahtena peräkkäisenä päivänä ja ostaa ennen ulosmenoa toisen päivän lipun halvalla. Legolandissa kannattanee syödä ainakin lounas.
Olemme itse suosineet muilla matkoilla hotelleja, joissa on jääkaappi/minibaari ja tehty iltapalaa siellä. Mukana meillä on ollut matkateekeitin, jota voi käyttää esim. pikapuurojen, -keittojen, kaakaon, kahvin ja teen valmistukseen. Olemme yleensä ostaneet vähän leipää, margariinia, jogurttia, juustoa, kinkkua ym. jääkaappiin.
Legolandissa on Knight's Table seisovapöytä, suosittelen täyttävää ruokailua siellä. Ja tuo Lalandian vesipuisto oli meidän 6v lopulta mieluisampi kuin legoland.
Viimeviikolla oltiin ja majoituttiin niissä Lalandin mökeissä, ei moitittavaa. Ja lentokenttä tosiaan näkyy siihen legolandille, voisi vaikka kävellä ellei ole paljon tavaraa mukana.
kolmannelle päivälle ei välttämättä paljon ohjelmaa tarvita, veikkaan että lapset on aika puhki :) Lalandian kylpylää suosittelen. Noi mökit on siistejä mutta kannattaa toivoa lähellä olevaa, sillä niistä kauimmaisista on melkoinen matka kävellä pienille, ainakin sen legoland-päivän jälkeen. Taksit maksaa suunnilleen saman mitä suomessa.
Tehtiin omatoimimatka. Suora lento Billundiin. Majoitus netistä. Liput puistoon netistä - https://tiqets.tp.st/AGrZtcAa
Ite jatkettiin sieltä junalla Köpikseen josta lennettiin sit Suomeen.
Vierailija kirjoitti:
Ei kannata.
Kiva tieto. Varsinkin kun ap:n lapset alkaa olla täysikäisiä.
Käykää kolmantena päivänä Gigvskudin eläintarhassa. Matkaa muutama kymmenen kilometriä.
Autolla pääsee safaripuistoon eläinten keskelle, lapset tykkäävät kyllä.