Roi Korkalovaara/Ounasvaara, millaista aluetta?
Näillä alueilla näyttää olevan eniten kolmioita vuokrattavana, ja vuokra on ihan kohtuullinen. Onko niin, että alueella vaan on paljon vuokra-asuntoja, vai onko näin, ettei kukaan halua noille alueille?
Kommentit (8)
Joo, Ounasrinnettä tarkoitin. Emmepä sinne siis suuntaa, jos on levotonta...
ap.
Ounasrinteen kerrostalo-aluetta kutsutaan "Mogadishuksi".. Ounasvaaran omakotitalo-alueet ovat hyviä. Korkalovaara on rauhoittunut, mutta aika kaukana ja aika ruman näköistä seutua. Toisaalta esim. Pöykköläkin on kaukana. Koko kaupunki on littana ja laaja, eikä julkiset yhteydet toimi.
Keskustassa ja sen läheisyydessä on kauniita ja rauhallisia alueita.
No littanaksi ei Rovaniemeä voi kyllä haukkua. Eikö se jo kerro jotain, että kaupunginosien nimet ovat KorkaloVAARA, OunasVAARA, VenniVAARA, SyväsenVAARA, NivaVAARA... jatkakoon ken jaksaa... ;)
Littanalla tarkoitan rakennuskantaa :) Ei ole korkeita taloja vaan keskusta ja lähiöt ovat levittäytyneet laajalle.
Parhaat seudut Rovaniemella ovat keskustan tuntumassa; Veitikanharju sekä niin sanottu Kolmas Kaupunginosa (eli Kauppatorin takana). Myös Kairatien varressa on keskustan jälkeen ihan kiva alue. Myös Rantavitikka-Viirinkangas ovat kivaa aluetta. Rantsussa on opiskelija-asuntosäätiön taloja mutta suurin osa asukkaista on yliopistolaisia, eli alue on rauhallista.
Nuo mainitut saarenkylät ja pöykkölät ovat todella kaukana.
Korkalovaarasta löytyy paljon alueita jossa ihan ok asua, ja ei siellä levottomat alueetkaan pahoja ole. Ounasrinteelle en suosittelesi kenenkään muuttavan. Jos nimenomaan vuokralle olet muuttamassa, niin pidä silmällä kolmatta kaupungin osaa (kattaa laajan alueen keskustan lähistöltä), lapinrinnettä, korkalovaaran rivitaloalueita, keskustaa.. Entisen maalaiskunnan alueet (nivanvaara, saarenkylä jne) ovat hyviä paikkoja asua, mutta valitettavasti niiden harvoille vuokra-asunnoille kerääntyy levottomampaa porukkaa. Tosin Rovaniemellä on kyllä vain yksi ehdoton ei-alue, ja se on ounasrinne, kaikki muut menee kyllä ihan hyvin, mutta jos on aikaa etsiä niin noista itse etsisin.
Ounasrinteellä on kaksi osaa, se kerrostaloghetto ja sitten ok/rivitaloalue. Täällä meidän rivaripuolella on tosi rauhallista mutta eipä täällä taida vuokra-asuntoja olla tarjolla.
Suosittelisin minäkin siis noita keskustan läheisiä kaupunginosia, siksikin kun tässä "kaupungissa" ei joukkoliikenne toimi.
Korkalovaaran kerrostaloaluetta en suosittele kenellekään. Missä päin Ounasvaaraa? JOs tarkoitat Ounasrinnettä, en suosittele sitäkään :D Rauhallisinta on Saarenkylä-Nivavaara tai Pöykkölän omakotitaloalue. Keskustassakin oli ihan ok elää.