Kuinka pitkä hoitopäivä on liian pitkä melkein 4v.:lle?
Melkein 4v. apseni aloittaa päivähoidon syyskuussa. On ollut tähän asti kotihoidossa mutta kaipaa jo kovasti melkein päivittäistä kaverikontaktia (puhuu kavereista ja väittää että kotona on tylsää vaikka kuinka yritetään puuhastella, leipoa, piirtää, leikkiä ja ulkoilla ja tietysti välillä kaveritapaamisia järjestää).
Työni on sellaista että saan valita työtuntini eli olen varma että ainakin osa-aikainen hoito olisi hänelle kivaa, mutta kuinka pitkä päivä on sitten liian pitkä? Hänellä on kokoaikainen paikka koska puolipäivä paikkoja ei kotimme vieressä olevaan yksityiseen päiväkotiin ollut. Päiväkoti on sanonut että ehkä noin 6h päivässä (esim 9-15) olisi hyvä päivärytmin kannalta koska iltapäivälevon ja välipalan aikaan ei ole niin sanottua "järkevää" hakuaikaa mutta mitä mieltä, onko tämä liian pitkä aika päivässä virikelapselle jonka ei "tarvitse" olla päiväkodissa?
Kommentit (2)
No jos tuo onnistuu työsi kannalta niin ehdotan itsekin samaa eli aamulla klo9 on hyvä olla paikalla jotta ehtii aamun aktiviteetteihin mukaan, aamupala kun on ohi siinä klo8.30 aikaan. Ja vastaavasti iltapäivällä sitten ehtii saamaan välipalankin ennenkuin haet ja pienen hetken leikkimään kavereiden kanssa.
Muuten olisin sanonut että alle 8h ideaali ja sen yli liikaa, oli lapsi sitten 3v tai 5v.
-yksityisellä itsekin töissä-
Sanoisin että ei ole liian pitkä aika, todella osa-aikaiset joskus jäävät kaveripiirejen ulkopuolelle, että ihan ok jos on siellä klo 15 asti, tai jopa 16, niin kuin omani. Hyvin on viihtynyt eikä ole liian väsynyt ollut.
t. 4-vuotiaan pk lapsen äiti