Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi moni kestävyysurheilua harrastava on yllättävän rasvainen

Vierailija
15.07.2013 |

Tuttavapiirissä on useita harrastekilpailukestävyysjuoksijoita. Ovat toki pienikokoisia ja vaatteet peittävissä vaatteissa näyttävät hoikilta. Mutta näin kesällä huomannut, että monella on yllättävän paljon rasvaa tai sellaista löysää kropassa. Olen luullut, että kestävyysliikunta on juuri sitä "rasvanpolttoliikuntaa". Onko heillä kroppa liiasta harjoittelusta(?) sekaisin vai mikä tossa voi olla taustalla?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä se sua liikuttaa? Ihan sairasta kytätä toisten vartaloita tuolla lailla.

Vierailija
2/4 |
15.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

niillä on varmaan sitä ruskeaa rasvaa, mitä pitäisi kaikilla ihmisillä olla ihan terveyden kannalta :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä ihan vaan kulutukseen nähden liian runsas syöminen. Harrastetasolla pieni liikapaino ei haittaa suoritusta juurikaan joten moni ei viitsi olla ankaralla dieetillä päästäkseen mahdollisimman rasvattomaan kuntoon. Sitten kun vakavissaan kilpaillaan niin ylimääräisestä kannettavasta on hyvä päästä eroon kyllä, huonontaa tuloksia.

Vierailija
4/4 |
15.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.07.2013 klo 23:34"]

niillä on varmaan sitä ruskeaa rasvaa, mitä pitäisi kaikilla ihmisillä olla ihan terveyden kannalta :)

[/quote]

Viikonloppuna oli muuten Hesarissa tuosta ruskeasta rasvasta uusia tutkimustuloksia, ettei se olekaan pelkästään terveellistä. Se kyllä polttaa rasvaa suoraan lämmöksi ja on siinä mielessä painonhallinnassa hyväksi, mutta mm. lisää pahan kolesterolin määrää.

 

http://www.hs.fi/tiede/Tutkimus+Talvisten+syd%C3%A4nkohtausten+taustalla+mahdollisesti+ruskea+rasva/a1373678613174

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi seitsemän