Koira syö pikkuhousut- ongelma tämäkin..
13 vuotias tyttöni jättää vaatteensa minne sattuu. Ja viikottain on yhdet pikkuhousut syöty koiramme ansiosta!
Koira on ollut meillä kuusi vuotta ja tyttöä on kaikki nänä vuoset opetettu/ käsketty ym pistämään alushousunsa joko alushousulaatikkoonsa tai pyykkikoriin, EI pitkin nurkkia.
olen jo ihan hermona housujen vuoksi. Hirveä raha menee jatkuvasti uusiin housuihin. Toukokuussa ostin viidet alkkarit joista syötiin viimeiset viime viikolla. Samaan syssyyn ostin neljät uudet joista syötiin tänään ensimmäiset.
Välillä olen ostamatta tytölle housuja jolloin varastaa minulta!
Mitä ihmettä tässä enää voi tehdä?
Nim. Ongelma tämäkin
Kommentit (13)
Oletko varma että oikeasti on koira syönyt? Ettei tyttö ole myynyt niitä netissä ja pistänyt koiran syyksi?
Minä huolestuisin tuossa vaiheessa enemmän koirasta, kuin siitä että tyttö on huolimaton. Tolla menolla koiranne saa jossakin vaiheessa suolitukoksen.
Toi on aika vaarallista koirallekin...voipi tulla suolitukos. Mut tuntuu, ettei se sua huoleta...tai tytärtäsi.
No ei se nyt niitä kokonaisia housuja syö vaan lutkuttaa ja repii haaraosan riekaleiksi.
Mun koira kans syö rikki alushousut, jos saa hampaisiinsa. On myös tehnyt reikiä tavallisiin housuihin ja yöpaitaan niihin kohtiin, joissa ilmeisesti ihania hajuja ja makuja :D Ei auta mikään muu kuin piilottaminen, se on tyttösi vaan opittava!
Joskus kiireessä tulee vahingossa suihkunkin jälkeen unohdettua siteen kanssa tai joko ilman, niin huoneeni lattialle ja koira on syönyt pikkuhousuista juuri siitä kohtaaa.... palan.😵
Syökö siis likaiset pöksyt vai ihan puhtaatkin pikkarit?
13vuotias kirjoitti:
Joskus kiireessä tulee vahingossa suihkunkin jälkeen unohdettua siteen kanssa tai joko ilman, niin huoneeni lattialle ja koira on syönyt pikkuhousuista juuri siitä kohtaaa.... palan.😵
Näin kävi meilläkin pari kertaa.
Sano tyttärellesi, että ne pöksyt on nyt vain oikeasti pakko opetella piilottamaan, koska tuo on koiralle vaarallista. Voi tulla esim. suolitukos ja sitä myöten ihan valtava eläinlääkärilasku (tai jotain vielä kurjempaa). Eiköhän pysy mielessä.
Provo? Laita pyykkikori hänen huoneeseen & tuoli johon voi laskea vaatteita, jonka yläosassa on kuviollinen muovipussi alusvaatteille, ja sano että koira voi kuolla suolitukokseen ellei pyykki mene jatkossa koriin. Koiralle muuta purtavaa, kun olet kotona katsomassa ettei tukehdu. Opeta koiraa naksuttimen, sanojen ja makupalojen kanssa, että mitä saa ottaa ja mitä ei.
Hyi helvata ja jotkut ihmiset antavat koirien nuolla kasvojaan.
Molempia🙈 ja koirammekin on raskaana ja huomenna olisi ultrakin...
Laita omat alkkarisi lukkojen taakse, äläkä osta sille uusia. Eiköhän opi, kun joutuu olemaan ilman.