Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletko boheemi?

Vierailija
31.07.2020 |

Miten se ilmenee jos olet?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
31.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuuntelee 24/7 Bohemian Rhapsodya

Vierailija
2/3 |
03.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Queenin kappale "Bohemian Rhapsody" ei liity mitenkään bohemiin luonteeseen ja/tai tyyliin ja/tai elämään.

Toki enemmän tai vähemmän boheemikin ihminen voi tykätä Bohemian Rhapsodysta ja ylipäätään Queenista.

Itse olen vähän boheemi luonteeltani, en esim. ole mikään siivousintoilija (mm. tiskit saattaa olla altaassa useita päiviä ennen kuin tiskaan ne ja pölyriekaleita saattaa leijailla nurkissa), olen hieman haaveilija (tosin järjelläkin osaan ajatella ja harkitakin osaan asioita, tämä on taas yksi puoli musta, ihminen ei kai ole pelkäästään yhtä asiaa ja yksiulotteinen), olen enemmän tai vähemmän taiteellinen (askartelen esim. kortteja ja olen ollut mm. keramiikka-ja grafiikankursseilla ja pidän muutenkin taiteesta ja käsitöistä), tykkään liikkua luonnossa (ei erityisesti vain boheemiuteen liittyvä, liittyy myös mm. urheiluun, retkeilyyn, mutta boheemi-ja hippihenkisetkin ihmiset tykkää liikkua luonnossa ja luonto tärkeä asia). En ole myöskään kauheasti urasuuntautunut ihminen(esim.sellainen, joka haluaa edetä vaikka johtotasolle asti ja jolle korkea koulutus on tärkeä asia, melkein vaatimus ja iso palkka myös, en ole koskaan nähnyt itseäni esim. jossain bisnessalalla, jossa muodollinen bisnespuku työasuna). En myöskään näe itseäni asumassa hienossa talossa, ajamassa uutuuttaan kiiltävällä autolla(mulla ei ole edes ajokorttia, mutta teoriassa joku autonrämä tai vanha pakettiauto sopis mun imagoon parhaiten, käytännössä linja-autolla ajelen).  En mysökään haaveile luksuslomamatkoista,jonkun  huippusuunnittelijan laukusta tai kengistä enkä muutenkaan luksuselämästä. Mulle riittää ihan tavallinen elämä kunhan sen saa viettää niin paljon kuin mahdollista miten itse haluaa.Tykkään myös vähän boheemista tyylistä pukeutumisessa sekä sisustuksessa ja väreistä ja kuvioista (esim. kukkakuviot, itämaistyyliset kuviot, tähdet, pilkut, ruudut), mutta myös esim. vähän sporttisestakin.

Itse kuuntelen aika paljon rockmusiikkia(sisältää myös asian heavy) kuten esim. Paul Rodgers (mm. Free, Bad Company), Led Zeppelin(pidän myös Robert Plantin soolomusiikista, mutta se enemmän muuta kuin rockia), CCR, Dire straits, Queen, Judas Priest, Iron Maiden, AC/DC, Twisted sister, joskus myös esim. ZZ Top, The Who, Deep Purle, Kansas.

Folkkia kuten esim. John Denver, Joan Baez.

Countrya, esim. Willie Nelson, Hank Williams.

Reggei (lähinnä Bob Marley, joskus jotain muuta)

Poppia, esim. Culture club, Spandau ballet, Pet shop boys, Jackson five, Bee Gees.

Jazz, esim. Miles Davis, Artie Shaw

Soul/funk, esim. Solomon Burke, Earth wind and fire

Iskelmä/viihdemusiikki, esim. Roy Orbison, Dusty Springfield, Shirley Bassey, Kari Tapio, Kirka.

Elokuvamusiikki, esim. Ennio Morriccone, John Williams.

Kuuntelen myös joskus kansanmusiikkiakin ja etnistä musiikkia.

Nykyään en enää paljon klassista, koska aikoinaan kuuntelin paljon ja nykyään enää jaksa tai jopa kykene kuuntelemaan klassista paljon. Tällä hetkellä eniten kuuntelen rockia ja sitten on tullut aika paljon kuunneltua myös folkkia, countrya ja jonkun verran myös soulia/funkkia ja jazzia(eniten nyt Miles Davisia), mutta rockin lisäksi en osaa sanoa mikä on tosiks eniten kuunneltu musiikin tyylilaji mulla yleensä, kun kuuntelen sekalaisesti kaikenlaista, enemmän menee artistin tai bändin mukaan, ei niinkään tyylilajin.

Nämä kuuntelemani artistit ja bändit eivät varsinaisesti kuulu asiaan boheemi, mutta halusin vain vähän listata mitä kuuntelen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen. Saatan pukeutua konservatiivisemmin ihmisten ilmoilla ollessani sulautuakseni massaan ja välttääkseni ikävää huomiota. Omissa oloissani vähät välitän keskiluokkkaisista normeista ja ihanteista. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi neljä