Korun aitouden tarkistaminen
Ostin kirpparilta tosi nätin kaulakorun, jota myyjä väitti vanhaksi Kalevala-koruksi. Tykkäsin korusta kovasti, eikä asialla sinänsä ole muuten väliä, mutta olisi hauska tietää, onko se tosiaan Kalevala-koru. Tämän asian selvittämiseen on varmaan olemassa joku helppokin tapa, mutta en tiedä mikä. Osaako joku neuvoa?
Kommentit (11)
Koita googlata Sarpaneva koru, sillä on ainakin yksi robotilta näyttävä?
Joo katoinkin heti että eniten tätä muistuttaa nuo pari Sarpanevan vastaavaa, mutta ei ole kumpikaan niistä.
Oleellinen kysymys on tietysti, että minkä ikäinen se koru on? Jos se nimittäin on suhteellisen vanha, sanotaan nyt ennen 1960-lukua tehty, jonkun kyläsepän tekemän "jäljitelmä" voi hyvinkin olla kalevalakorua tai sarpanevan korua arvokkaampi, koska se on käsityötä ja siksi jäljitelmänäkin uniikki, kun taas nuo on sarjatuotantoa. Uudenkin korun kohdalla sepän tekemä koru olisi arvokkaampi, niitä vaan on liikkeellä vähemmän ja rihkamatavaraa sitten enemmän. Aika paljon kertoo myös se, onko se oikeasti hopeaa vai ei.
[quote author="Vierailija" time="01.07.2013 klo 10:56"]
Entäs se, olikohan ruotsalainen sarja, Viking
[/quote]
http://www.vikingkristall.com/shop
linkki unohtui
Vikingiltä ei näytä.Koitan vielä varmistaa että hopean merkit löytyy kunhan pääsen kotiin. Ööö... mitkäs ne olikaan... Ap
No sä voit esimerkiksi viedä sen kalevala-korun liikkeeseen ja kysyä. Tai sä voit selata googlesta ja kirjastosta kuvia vanhoista kalevalakoruista ja katsoa, löytyykö mistään kuvaa samanlaisesta.
Käy kultasepänliikkeessä kysymässä. Myyjät tietävät ja ainakin heillä on vanhat kuvastot.
Kalevala Korun nettisivuilla on vanhojen korujen kuvasto, kaikkia malleja sieltä ei varmaan löydy mutta aika paljon kuitenkin.
http://www.kalevalakoru.fi/vanhat_korut
Ei löydy kyllä kalevalakorun sivulta ainakaan. Kyseessä on pienikokoinen hopeinen (?) riipus, jossa on ylhäällä punainen pyöreä kivi ja alla roikkuvia hetuloita. Näyttää vähän pieneltä robotilta :D. Ap.