Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Meidän kämppä on jotenkin aina suttaisen näköinen.

Vierailija
26.07.2020 |

Ikinä ei ole täysin siistiä. Värimaailmakin on jotenkin sinnepäin.
En vaan saa tästä siistin näköistä.
Mikä avuksi?

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liikaa huonekaluja ja tavaraa, liikaa värejä tai tummaa väritystä?

Vierailija
2/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et siivoa ja siisti tarpeeksi. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tavaraa kyllä on mutta kukaan muu kun minä ei ikinä saa niitä paikalleen.

Väritys alakerrassa vaalea...valkoinen, harmaa, musta (keittiö). Väreinä turkoosi (verhot).

Yläkerrassa olkkarissa harmaa sohva ja ikkunassa joku sini-vihree kukallinen verho. Tv-taso valko-harmaa. Työhuone valkoinen, verhot valkoiset harmailla kuvioilla. Makkarissa siniset Finlaysonin Aalto-verho mutta sängynrunko tummanharmaa, muutoin valkoista.

En tiedä mikä tökkii mut tuntuu et viherkasvitkin näyttää siltä kuin ne ois vaan läntätty johonkin.

En tiedä, mut ärsyttää.

Ap

Vierailija
4/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Et siivoa ja siisti tarpeeksi. 

Jatkuvasti tuntuu et pyyhin, jynssään, imuroin, järjestelen paikkoja.

Kerran viikossa imurointi ja lattiat nihkeellä liinalla sekä pölyt tasoilta. Joka päivä rikkaimurilla koko alakerta. Kylppärit kerrsn viikossa ja sillä välin pönttö+allas jos tarvii.

Ap

Vierailija
5/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea sanoa ilman kuvia. Oma kokemus on että suttaisen vaikutelman saa aikaan pikkutavaroilla jotka lojuu siellä täällä tai peräti lattialla. Se että sohvatyynyt on siististi eikä turhaa sälää ole jätetty esille auttaa jo paljon.

Vierailija
6/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko paljon koriste-esineitä yms. krääsää näkyvillä? Onko tekstiileissä paljon erilaisia kuoseja? Ne kaikki tekee helposti sekavan vaikutelman.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut pinnat on vaan suttusen näköisiä jo valmiiksi, just joku epätasainen harmaa vaikka.

Etsi kuva jostain kivannäköisestä asunnosta ja katso millai se on toteutettu. Hieno kukkaruukkukin tekee kasvista ihan erinäköisen kuin joku peruskippo.

Vierailija
8/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En laita kuvia tänne...

Koriste-esineitä ei ole kuin pari kynttilälyhtyä.

Sohvatyynyt kyllä aina hujan hajan ja samoin torkkupeitot. Tyynyjen kuosit hillityt (raidalliset, kaksiväriset) ja sointuu sohviin. Toi yläkerran olkkarin verho häiritsee ja yritän metsästää siihen uuden joka sopis paremmin.

En saa kiinni mikä mättää mut joku mättää...

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko ne vähän ns. kliinisiä? En osaa selittää, mutta joskus vaikka vuokramökeissä on ihan siistejä koristetyynyjä ja pöytäliinoja ja verhoja, mutta niistä jotenkin kuitenkin huokuu se, että ne on ostettu Tokmannilta tai Prismasta. 

Lattiamateriaalikin vaikuttaa paljon ja sille ei välttämättä ole tehväissä mitään. 

Vierailija
10/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sininen ja harmaa sisustuksessa on ainakin omaan silmään aina aika halvan näköistä, etenkin jos kyse ei ole mistään superylellisistä materiaaleista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sininen ja harmaa sisustuksessa on ainakin omaan silmään aina aika halvan näköistä, etenkin jos kyse ei ole mistään superylellisistä materiaaleista.

Viininpunainen ja turkoosi myös, ellei ole yhdistelty tyylikkäästi värikkäässä kodissa. 

Vierailija
12/18 |
26.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä sama juttu. Kaikki kaakelit on samaa vaaleanruskeankirjavaa settiä, joka näyttää jynssättynäkin likaiselta. Ongelmaa ei auta, että vessassa, kylppärissä ja keittiössä on sitä samaa kaakelit. Hyi. Ja en tosiaan ole itse niitä valinnut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
27.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota kaikki näkyvä tavara, myös vitriinistä, avohyllyistä, lasikaapeista, pois huoneesta: verhot, matot, sisustusesineet, taulut, tyynyt, viltit yms. Onko edelleen nuhjuinen? Voiko maalata seiniä tai rempata lattiaa tai kattoa? Voiko huonekaluja vähentää? Voiko huonekaluja uudistaa: maali, vetimet, d-c-fix, ovet? Voiko huonekaluja vaihtaa, sopivatko yhteen ja siihen huoneeseen? Voiko järjestystä vaihtaa, kannattaa ainakin kokeilla paria eri järjestystä? Onko siistiä: ikkunat pesty, pölyt poissa, huonekalut ja kaapin ovet pyyhitty? Onko kattolamput kivat?

Sitten asia kerrallaan sisustustavaroita takaisin harkitusti ja katsoo aina tuleeko nuhjuinen olo ja pitääkö karsia. Meillä oli verhot ja tyynyt punaisella kankaalla, vaihdoin ne värikkäisiin, mutta valkoisella pohjalla oleviin, heti tuli paljon raikkaampi tunnelma. Nyt punaiset käyttöön vain joulukuun ajaksi. Värit pitää sopia yhteen, siksi se harmaa/valkoinen sisustus on niin suosittu, ei ole nuhjuinen ja helppo yhdistellä ilman värejä. Tarpeeksi erilaisia lamppuja on myös hyvä keino virkistää tilaa.

Kaakeleitakin voi maalata kaakelimaalilla. Ainakin keittiössä ja pienessä vessassa on helppo homma. Keittiöön voi myös laittaa välitilaan kaakelin päälle levyn, niitä on paljon erilaisia tarjolla.

Toki jos asuu vuokralla, niin välttämättä ei muutoksia saa tehdä, toki aina kannattaa kysyä. Usein saa ainakin seiniä maalata tai jos itse maksaa muutokset, saa silloin tehdä. Vetimet voi kaappeihin vaihtaa, vanhat vaan säilöön ja pois muuttaessa takaisin. Sama kaappien ovissa, jos ovat standardi kokoisia ja kiinnityksellä, niin voi saada halvallakin uusia esim. Ikeasta. Kannattaa tosin yksi ovi kokeilla vaihtaa ensin, että varmasti saa vaihdettua ja laitettua vanhat takaisin. Jos ei saa rempata mitään, niin sitten pitää vaan siisteydellä ja sisustuksella yrittää pärjätä.

Vierailija
14/18 |
27.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka et laita kuvia tänne, valokuvien ottaminen ja katsominen voi auttaa. Saa uutta näkökulmaa ja huomaa eri asioita. Niitä voi sitten verrata johonkin netin ihanaan sisustuskuvaan ja miettiä mikä mättää omissa kuvissa. Samoin pitäisi olla mielessä tai ideakuvina, se miltä haluaisi kodin näyttävän. Sillä on helpompi uudistaa, kuin pelkällä ajatuksella, ettei nykyinen näytä hyvältä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
27.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilman kuvaa ei kukaan osaa sulle kertoa, missä ongelma just sun kodissa on. Oma arvaus on, että teillä on liian paljon huonekaluja. Kai kaikelle tavaralle on myös paikka kaapissa tai laatikossa eikä minkään pysyvä säilytyspaikka ole esimerkiksi keittiötasolla tai sohvapöydällä? Tasot tyhjiksi!

Vierailija
16/18 |
27.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on usein sama ongelma! Jotenkin koti näyttää aina olevan vähän laimea tai tukossa.

Monesti otan kuvan huoneesta ja tutkin sitä kriittisesti, mahdollisesti vertaan netistä poimittuun kivaan kuvaan. Silloin usein huomaa että mitä siinä kivassa kuvassa on tehty eri lailla kuin omassa kodissa.

Usein jo tekstiilien ja pikkutavaroiden vaihto/karsiminen auttaa. Tärkeimpänä pidän kuitenkin huonekalujen määrää, kyllähän se näyttää sotkuiselta jos olkkarissa on useampi lipasto, hyllykkö jne. Kaikkia koloja ei pidä täyttää tavaroilla tai huonekaluilla, tyhjä tila on kaunista (tämän huomaa myös sisustuskuvista).

Jos sisustuslehtikuvat ärsyttävät, katsopa bo lkv:n myyntikuvia. He stailaavat myös ihan tavallisia muovimattokämppiä kivoiksi ja sieltä näkee että ankeastakin on mahdollista saada tosi kivan näköistä :).

Vierailija
17/18 |
27.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä näköinen lattia on? Onko samaa läpi talon, tai ainakin samaa samassa kerroksessa? Levoton tai hyvin silmiin pistävä kuviointi voi tehdä sotkuisen vaikutelman koko taloon. Ja varsinkin jos materiaali vaihtuu huoneesta toiseen.

Entäs huonekalujen mittasuhteet toisiinsa ja huoneen kokoon nähden? Massiiviset sohvat pienessä tilassa ja postimerkin kokoinen matto ja sohvapöytä? Iso tila ja se postimerkin kokoinen matto ja sohvapöytä, pikkuruinen tv-taso ja jätti tv, isännän massiivinen tv-tuoli, kevyt sohva ja kevyitä nojatuoleja, perintö keinu, ja kaikki vähän eri tyyliä? Viherkasvit niitä pieniä ja edullisia, joita tuskin huomaa ellei lähelle kävele?

Tai sitten se, mikä on usein itselläni: jotkut muut asiat ahdistaa ja silloin kotikin tuntuu ankealta.

Vierailija
18/18 |
27.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin näyttää aina jotenkin sotkuiselta, usein kyllä oikeasti onkin. Eniten vaikuttaa se, ettei kaikille tavatoille ole oikein järkevää säilytyspaikkaa, ja ne ajelehtivat pitkin tasoja ja lattioita. Huonekalujakin meillä on tilaan nähden aika paljon, kaikki kyllä tarpeellisia, mutta ilmavuutta ei näihin neliöihin oikein enää jää. Kaiken lisäksi koriste-esineitäkin löytyy :D En viihdy itse yhtään minimalistisessa sisustuksessa, vaan pidän runsaudesta, värikkyydestä ja visuaalisista yllätyksistä, mutta valitettavasti tämä sisustustyylini ei toimi parhaiten niissä vähissä neliössä, joihin minulla on varaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kaksi