Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hesarin juttu pohjois-Norjan matkailusta

Vierailija
24.07.2020 |

Aamun Hesarissa oli iso juttu pohjois-Norjan matkoista. Joka paikassa on viimeaiokoina lukenut, että kovat ruuhkat siellä, mutta kuvissa ainakin oli erittäin väljää! Onko kukaan ollut nyt lähipäivinä sielläpäin reissussa? Onko ruuhkaista?
Reissua suunnittelemme omalla henkilöautolla.
Monet näköjään asuntoautoilemassa, mutta meillä sellaista nyt ei ole, joten autolla mennään ja hotelleissa tai mökeissä tarkoitus yöpyä.
Lofooteilta hyviä majoitusvinkkejä otetaan myös vastaan ilolla!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
24.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Majoitukset taitaa olla aika täynnä. Varaa etukäteen, älä luota että tilaa on.

Vierailija
2/6 |
24.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin teillä on ruuhkaa. Norjalaiset suhaa Suomeen ja suomalaiset Norjaan. Asun tässä Kilpisjärventien varrella Lapissa ja poikkeuksetta pitkiä autoletkoja virtaa ees taas.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
24.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni oli toissa viikolla. Ei pahemmin ollut ruuhkia ( eivät menneet Lofooteille, mistä mm. muutama somettaja samaan aikaan kertoi ruuhkaisuudesta), ja majoituksia varasivat ekoja Skibotnin öitä lukuunottamatta sitä mukaa kuin etenivät.

Mutta on siellä siis huomattavasti kuitenkin enemmän porukkaa mitä normaalisti. Esim. tuolla Skibotnissa olemme olleet usein yötä ja aina on ollut tilaa. Nyt kaikki mökit olivat täynnä ja 80 prosenttia mökkiläisistä oli suomalaisia. Jatkoivat tuosta siis matkaa mm. Altaan, Tromssaan ja Sommarøyyn.

Vierailija
4/6 |
24.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää ottaa huomion, että tuolla päin maailmaa esim. 15 autoa peräkkäin on valtava ruuhka ja 100 ihmistä samaan aikaan näkyvillä on mieletön väkijoukko.

Vierailija
5/6 |
24.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannata suunnitella lauttareissuja, niihin oli kilometrien jono.

Vierailija
6/6 |
24.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olimme Senjaan menevän lautan jonossa 45 minuuttia ennen lähtöaikaa ja olimme viimeinen auto, joka mahtui laivaan...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kuusi