Painon jumitus
Aloitin kirjaamaan painoni ja punnitsemaan ruokani 3.6. Lähtötilanne 176/77, ikää 56 vuotta, nainen. Kyllä taas huomaa että iän myötä aineenvaihdunta on hidastunut.
Tänään oli punnituspäivä, 74,6 kg. Ruokavaliossani on tuhat miinuskaloria per päivä, eli 1400-1500 päivässä.
Liikun joka päivä, yleensä kaksi lenkkiä päivässä, kulutusta liikunnalla rannekkeella seuraten 450-650 päivässä. Lämpimillä säillä uin paljon.
Vaatteissa huomaa että ovat löystyneet, vyötäröltä on lähtenyt 3 senttiä. Tuo painon jumitus harmittaa, vaikka pakko se on hyväksyä. Tavoittelen 70 kilonpainoa.
Onko tuttuilmiö muille?
Kommentit (2)
Tai itse asiassa tänään oli 74, 6 ja viikko sitten 74,6 Huima 200 gviikossa, aika suurella energian vähennyksellä. Seitsemässä viikossa 0,371keskimäärin viikossa 😒
Mikä jumi? Tuohan on hyvä tulos.