Näin tilanteen jossa n.6v lapsi tippui trampoliinilla ja sanoi "ai hitsi" äitinsä huusi "nyt lähtee puhelin loppupäiväksi takavarikkoon"
Kommentit (22)
Jos lapsella on trampoliini, miksi puhelimen takavarikointi olisi mikään rangaistus?
Vaikuttaa siltä, et äiti ei oikeasti tykkää, kun lapsi on puhelimella kaiken aikaa. Yritää etsimällä etsiä päteviä syitä ottaa puhelimen pois
Meillä kehutaan kun sanoo noin nätisti, eikä kiroa pahemmin. Kiroilen itse, jos sattuu,niin olisi typerää kieltää se sama lapsilta. Silloin kun sattuu voi sanoa ruman sanan kotona ollessa, jos sanoo hitsi, hitto tai saakeli, niin mun korvaan ei yhtään paha.
Ymmärrä nyt, että se lapsi puhui rumia!!!
Mä näin kerran kun tyyppi söi nappeja, luuli itseään appelsiiniksi ja hyppäsi alas katolta.
Kiroilu helpottaa kipua. Ihan on tieteellisestikin tutkittu juttu. Tyhmä äiti, varsinkin jos tramppaan ei ole hankittu turvaverkkoa.
Taitaa olla pelkkä provo.
Tai sitten äiti oli kieltänyt liian rajusta leikistä trampoliinilla, sanonut että jos vielä jotain tapahtuu niin ei saa leikkiä puhelimella loppupäivänä. Ja sitten hyvänä kasvattajana toteuttanut uhkauksensa. Lapsi oppii että teoilla on seurauksia.
Äidille pitäisi antaa selkäsauna kun ei ole ymmärtänyt turvaverkkoa hankkia. Idioottihan se on.
Mistä me tiedetään, mikä juttu taustalla oli. Jos vaikka äiti oli sanonut, että nätisti sitten pompitaan, jos kerrankin riehut siellä trampalla niin, että putoat, lähtee puhelin loppupäiväksi?
Niin, se lapsihan kuolee heti kun naama irrotetaan älylaitteesta. Jospa se pentu räpelsi hyppiessäön puhelinta eikä katsonut eteensä ja siksi putosi? Tällöin puhelimen takavarikoinut on täysin oikea ratkaisu.
Minä todistin tilannetta, jossa 4-vuotiasta lasta ammuttiin haulikolla jonka jälkeen hänet laitettiin kotiarestiin koska hän alkoi itkemään.
Vierailija kirjoitti:
Minä todistin tilannetta, jossa 4-vuotiasta lasta ammuttiin haulikolla jonka jälkeen hänet laitettiin kotiarestiin koska hän alkoi itkemään.
Oikeinko todistit?
Äidiltä luuri takavarikkoon, kunnes hankkii tramppaan suojaverkon! Hitsin hitsi, vastuuton vanhempi.
Näin muksuna varmaan 25 vuotta sitten tilanteen, jossa lapsi hyppäsi vahingossa pomppulinnasta ulos pää edellä asfalttiin ja jäi siihen elottomana makaamaan.
Aivan kamalaa nähdä kun lapset pomppii ilman turvaverkkoja.
Vierailija kirjoitti:
Meillä kehutaan kun sanoo noin nätisti, eikä kiroa pahemmin. Kiroilen itse, jos sattuu,niin olisi typerää kieltää se sama lapsilta. Silloin kun sattuu voi sanoa ruman sanan kotona ollessa, jos sanoo hitsi, hitto tai saakeli, niin mun korvaan ei yhtään paha.
Meilläkään ei ole kielletty lapsia kiroilemasta, mutta eivät he kiroile Ainakaan kotona. Ovat jo teinejä.
Kyselivät kyllä joskus alle kouluikäisinä, että mitä kirosanoja tiedämme, ja kertoivat millaisia uusia sanoja olivat oppineet päiväkodissa.
Siinä en nähnyt mitään väärää että lapset halusivat näistä jutella. Eivät silloinkaan alkaneet kiroilemaan vaikka saivat tosiaan luetella niitä oppimaan kirosanoja. Kirosanoista kyselyn vaihe meni nopeasti ohi.
Me emme itse kiroile ja lapset ovat varmaan vaan oppineet ettei meillä puhuta niin.
Jos itse kiroilisin, tuntuisi oudolta selittää lapselle, että näitä sanoja ei sitten käytetä, tai jopa rangaista lasta siitä että käyttää vahingossa joskus kiellettyä sanaa.
Kakka- ja pissapuheitakaan ei kielletty, vaan pohdittiin lasten kanssa mitä kakka ja pissa ovat ja miten ne muodostuvat.
Oli kuulkaas helppo selittää lapsille miksi pitää käydä vessassa ennen automatkaa. Lapsikin ymmärtää, että jos munuainen tekee koko ajan pissaa, niin siellä vessassa joutuu joka tapauksessa käymään 🤓
Kivempi on käydä kotona kuin kesken kauppateissun.
Trampoliini pitäisi ottaa takavarikkoon. Kaikilta lapsilta.
Miksi ihmeessä 6-vuotiaalla edes on puhelin!?
Vierailija kirjoitti:
Mä näin kerran kun tyyppi söi nappeja, luuli itseään appelsiiniksi ja hyppäsi alas katolta.
Nyt olet kyllä kuunnellut permanenttipäisten tätien 80-luvulla pitämää huumevalistussaarnaa selvästikin.
Aika naurettaviahan nuo eukot olivat.
No onhan se melkein kirosana. Kyllä sellaiseen pitää vakavasti puuttua ettei vaan pahene vielä rumemmaksi.