Vuokravakuuksien pidättäminen
Milloin tuohon saadaan jokin roti? Jopa )00€ vuokratakuita pidätetään asukkailta kun ”pakastelokero on sulattamatta tai suihkuverhossa on tahra”. Nyt kansalaiset nouskaa! Riistofirmat vastuuseen!!
Kommentit (8)
Siinähän pitää olla eriteltynä mikä summa mihinkin tarvittu. Eli esim pakastelokeron sulattamiseen ei tarvitse satoja euroja.
Minulta pidätettiin kerran parikymppiä ovessa olleen lommon vuoksi jonka olin toki aiheuttanut
Vuokravakuuksien kavaltamista tapahtuu niin vähän, etten ainakaan itse jaksaisi nousta barrikaadeille. Muutan kerran tai kaksi vuodessa ja tähän mennessä pelkästään kerran ollaan lähetetty perään tekaistuja laskuja. Siitäkin selvittiin kun jätin laskut maksamatta ja uhkasin viedä asian käräjille.
Loppusiivous pitää nyt vaan jaksaa tehdä kunnolla.
Minulla on noin 20 sijoitusasuntoa enkä ole pidättänyt vuokravakuutta kuin kerran näiden 25 vuoden aikana: asunto oli tupakoitu piloille ja lattioilla oli pahoja lommoja + kosteusvaurioita, meni koko parketti uusiksi ja tupakanhajun poistatutin jollakin firmalla + katto piti maalauttaa uusiksi.
En ymmärrä miksi nämä ap:n kaltaiset kunnolliset vuokralaiset eivät koskaan kohtaa kunnollisten vuokranantajien kanssa!
Minusta taas vuokralaisista on tullut yhä hävyttömämpiä. Asuntoa ei siivota ja jätetään esim. toimimaton jää-pakastinkaappi keskelle olohuonetta. Sehän on ongelmajätettä ja sen hävittäminen aiheuttaa aika ison kustannuksen.
Minusta taas on outoa, että kun menen itselleni uuteen vuokra-asuntoon, on se edellisen vuokralaisen jäljiltä uskomattoman törkyinen. Jätevaunussa vielä jätepussi jne. ja lähtijä (kyllä, hänellä on muutto meneillään) selittää, että siivous on tehty.
Vuokranantajana sovin lopputarkastuspäivän ja se on muuttopäivä, ei mikään viikkoa ennen. Ilmoitan myös, että mikäli vuokralainen ei ole paikalla, niin mukanani on ulkopuolinen henkilö, jonka kanssa asunto tarkistetaan. Tarkastuksesta laaditaan kuvamuistio ja vuokralainen saa vakuuden takaisin vasta sitten, kun löydetyt ongelmat on korjattu. Eli tähän mennessä ei vielä koskaan.
Tutkintapyyntö poliisille kavalluksesta jos tuo on selvästi perusteeton. Kyllä siinä hymy hyytyy jo tiedosta, että ko. ilmoitus on tehty.