Lue keskustelun säännöt.
Vauvalla punertava läiskä otsassa?
26.05.2013 |
Nyt 8kk vauvalla on ollut syntymästä asti punertava alue otsassa, tuossa kulmakarvojen välissä ja siitä ylöspäin. Näyttää vähän kuin olisi jotain ihottumaa, mutta ei kuitenkaan taida olla. Mikähän mahtaa olla? Neuvolassa ei ole puututtu, enkä ole muistanut siellä ikinä kysyäkään... Joku synnytyksessä tullut jälki kenties, mutta kai sellaisen pitäisi haalentua?
Kommentit (2)
Jonkinlainen syntymämerkki varmaan. Itselläni on kuvauksesi perusteella vastaavanlainen läiskä otsassa. Se on ollut siinä aina. Vauvakuvissa erottuu selkeämmin, nykyään meikillä saa piiloon halutessaan. Jos on kuuma, se erottuu selkeämmin. Sanoisin siis että normaalia :)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Ihan normaalia, lähestulkoon kaikilla vauvoilla on joko niskassa ja/tai kasvoissa. Niskassa olevaa kutsutaan haikaranpuremaksi ja kasvoissa olevia enkelinsuudelmaksi. Häviää ajan kanssa. Tosin tuo niskassa oleva kai saattaa jäädä, miehelläni ainakin on. On kyllä hiusten alla peitossa, joten ei näy. Syytä niille ei kai ole, niitä vaan tulee.:)