Naapurin äiti viedään ABC.lle äitienpäivälounaalle
Oumaigaad. Naurettiin miehen kanssa makeasti kun kuultiin. Mitä juntteja.
Kommentit (38)
[quote author="Vierailija" time="11.05.2013 klo 22:43"]
Oumaigaad. Naurettiin miehen kanssa makeasti kun kuultiin. Mitä juntteja.
[/quote]
Ja te nauratte juntit siellä keskioluttölkkijenne kanssa makkaraperunoita syöden:)
On se paljon fiininpää mennä rossoon tai amarilloon, joissa pakasteesta sulatetun ruuan hinnat tuplataan...
Me kävimme tänään syömässä äitienpäivälounaan, itse asiassa Rossossa, kun sinne on kävelymatka. Ei kiinnosta mennä su täpötäyteen ravintolaan, missä muiden lapsetkin kiukuttelevat kun ruoka on pahaa. Kerran käyty, toiste ei mennä. Isänpäivänä ei muuten ravintolat ole läheskään niin täynnä, silloin on ihan kivakin mennä.
Tähän aiheeseen liittyy vanha mielikuva huoltoasemalla syömisestä ja siitä, miten se liittyy fyysisen työn tekijöiden epätervellisiin ja hieman säälittäviin ruokailutottumiksiin.
Tilannehan on herran vuonna 2013 se, että ABC:lta (kuten myös muiltakin "huoltoasemilta") saa aivan jumalattoman hyvää ja monipuolista ruokaa. Eli täällä kanssa ilmoittautuu perhe, jolla on muutaman vuoden ajan ollut perinteenä käydä aapeeceella äitienpäivänä
[quote author="Vierailija" time="11.05.2013 klo 22:51"]
Tilannehan on herran vuonna 2013 se, että ABC:lta (kuten myös muiltakin "huoltoasemilta") saa aivan jumalattoman hyvää ja monipuolista ruokaa. Eli täällä kanssa ilmoittautuu perhe, jolla on muutaman vuoden ajan ollut perinteenä käydä aapeeceella äitienpäivänä
[/quote]
Hyvää? Monipuolista? ABC:llä? En todellakaan haluaisi syödä sinun keittiössäsi. Tosin jos kriteerit ovat sillä tasolla, että ABC:n ruoka on laadukasta, mikäs siinä.
Eräs ystäväni muuten oli kokkina ABC:llä. Hänen kertomustensa jälkeen en ole uskaltanut ko. asemilla syödä edes hätätilanteessa. Ja ABC:n paskoista työehdoista ja yksityisyrittäjiä tappavasta jyräämismentaliteetista ei viitsi edes puhua.
Minä syön ABC:n ruokaa vain pakon edessä. Tosiaalta, jos vaihtoehto on se, että äiti itse väsää kotona jotain kämästä ruokaa kämäsistä Lidlin pakastevihanneksista, ABC:kin voi olla ihan kiva. Monelle perheenäidille on luksusta, että saa istua valmiiseen pöytään. Sen paikan voisi tietysti valita paremminkin.
Mikä sua vaivaa, bokseritko painaa?
Mä taas naureskelen sun kaltaisille epätoivoisille pyrkyreille :)
Mä olisin ihan tyytyväinen jos mut vietäis edes sinne abc:lle. Mäkkärikin kelpais. Tai ne karvakäsien pizzat jonkun muun tilaamana ja maksamana. Äitienpäivänä saan vain juuri sitä mitä itse teen tai minne itse menen lasten kanssa. Ehkä sitten kun lapset niin isoja että pystyvät edes sinne karvakäsille soittamaan itse, tai aikuisia viedäkseen sinne abc:lle. Tänäkin vuonna ostin itse itselleni äitienpäiväkukan ja lahjaksi suklaalevyn. Lapsilta sitten saan tarhassa askarrellut kortit.
En mene äitienpäivälounaalle mihinkään. Tyttäreni (15 v.) laittaa minulle jotain pientä sapuskaa ja ostin pienen kakun, jota sitten aamulla kahvin kanssa nautitaan kahdestaan. Onko se jotenkin jumalattoman hienoa käydä jossain ravintolassa syömässä? Abc on huoltoasema, mutta ruokaa sielläkin kuitenkin tarjotaan. Ihan hyvää. Jotkut ihmiset eivät saa sellaistakaan ruokaa koskaan. Olen käynyt lapsen kanssa joskus vuosia sitten ravontolassa äitienpäivänä ja saimme odottaa ruokaa melkein kaksi tuntia, koska ravintola oli aivan ääriään myöten täynnä.
[quote author="Vierailija" time="11.05.2013 klo 23:01"]
No millaisia asioita ystäväsi kertoi?
[/quote]
Työntekijöitä 24h auki olevalla ABC:llä on 12 tuntia vuorokaudessa (yötunnit) vain kaksi. Viikonloppuisin myös liian vähän väkeä, koska viikonlopputyö on kallista. Nämä vähät työntekijät hoitavat kassat, ruuanlaiton, tiskauksen ja siivouksen. Seurauksena esimerkiksi keittiötä ei välttämättä ehditä siivota koko viikonloppuna, joten maanantai-aamuna joka paikka pursuaa tyhjiä ruokalaatikoita, pusseja ja ruoantähteitä. Tärkeintä on tietenkin pitää puhtaana ravintolapuoli, koska paskaiset pöydät karkottavat asiakkaat. Yhtä tärkeää on olla koko ajan kassalla. Kun yöaikaan pihaan pamahtaa pari bussia, on aivan turha edes suunnitella mitään siivouksia. Hygienia on aivan karmeaa. Sehän ei toki sikäli haittaa, että hygieniaa ei kukaan ole tuolloin tarkastamassa, koska tarkastajat liikkuvat vain virka-aikana.
Toki paljon muitakin epäkohtia on, mutta valokuvat ABC:n keittiöstä saivat minut oikeasti voimaan pahoin.
Mä laitan Abc:n ja Rosson samaan kastiin. Ihan perushyvää ruokaa molemmissa, mutta ei mitään suuria makuelämyksiä ja kokista riippuen, ruoka voi olla erikoisen hyvääkin tai sitten niin pahaa, että jää syömättä.
Mua käy ihan älyttömästi sääliksi ne mammat joita kukaan ei vie syömään huomenna, tai muista kovasti muutenkaan...
Joka viides sekunti maailmassa kuolee lapsi nälkään tai aliravitsemuksen aiheuttamaan sairauteen. Ihan totta.
No joo, ollaan realisteja. Joka viiides minuutti kuolee joku lapsi tuollakin, kuolemaankin menee aikansa. Mutta tämä on totta meidän kynsikoristeiden, tekoripspien ja kaiken muun turhan aikana.
Me ollaan käyty useampana vuonna. Mukavaa vaihtelua. Viime vuonna istuttiin samassa pöydässä pariskunnan kanssa, jotka tulivat asemalle ferrarilla :)