Viking Line rahojen palautus, kokemuksia?
Meidän lähtö peruttiin viikkarin puolelta ja me haluttiin rahat takaisin. On kuitenkin melkein 1000€ kyse, kun meitä oli lähdössä isompi porukka. Viikkarille ilmoitettu, että perutaan ja tili minne maksetaan. Onko joku saanut rahoja takaisin jo viikkarilta? Me varattiin reissu jo tammikuussa ja nyt pari viikkoa sitten on tehty tuo rahojen palautus pyyntö
Kommentit (10)
Ei ole näkynyt. Elokuussa piti olla reissu. Pari kertaa olen ottanut jo heihin yhteyttä.
T. Kassa tyhjä?
Meillä peruuntuu matka heinäkuun ekoina päivinä ja samantien laitettiin palautuspyyntö. Vieläkään ei ole mitään kuulunut ja kohta 4kk menny. Tutut olivat saaneet siljalta rahat takas viikossa...
Mites, joko on ihmiset saaneet eurojaan takaisin?
Meillä oli matka varattuna 4.6.ja peruin sen 21.5., kun otin yhteyttä Vikinglinen asiakaspalveluun kysyäkseni takaisinmaksun aikataulusta, väittivät maksaneen sen tililleni 20.7., mutta nyt 23.7.ei vielä näy palautusta tililläni. Käsitykseni mukaan pankkien väliset siirrot ovat nykyisin reaaliaikaisia, joten ihmetyttää neljän päivän viive. Noinkohan joku virkailija siirtelee palautuksia omalle tililleen ja ajattelee, ettei kukaan enää muista, onko saamassa jotain jostain, kun aikaa menee tarpeeksi kauan
Ei ole kuulunut mitään, reilu kuukausi odotettu 300 euroa. Täysin ala-arvoista touhua ja itse en enää jatkossa keräile vikingline veneitä vaan hoidan matkat niin kuin ennenkin Siljalla. Nyt oli vain kyseessä erikoismatka Gotlantiin jollaista ei Siljalla ole. Matka oli pakko peruttaa koska se olisi poikinut kahden viikon karenssin ja tytöllä juuri tuolle ajalle jalkapalloturnaus ja useampi peli. Rahat luvattiin palauttaa viimeksi alkuviikosta, mitään ei kuitenkaan tapahtunut, varmaan tietosta paskanpuhumista jotta saavat ihmiset pois kimpustaan, osan saavat lopullisesti pois laivoistaan. Selitettiin loma-aikoja ja sumaa, nyt pitäisi olla aikaa toimistoporukalla kun laivat seisoo satamassa. Eniten ärsyttää se että mitään tietoa ei tule ja asiakaspalvelusta suljettu sähköposti, pitäisi soitella palvelunumeroon jotta saa omat rahansa takaisin. Pistäisiköhän rikosilmoitus vähän vauhtia?
Tässä jo toista kuukautta odottanut (26.6), taidan soittaa huomenna ja sitten siirryn kuluttaja asiamiehen puoleen.
Tulevan matkani 20.9. peruin puhelimitse 4.9.. Otin Tukholman risteilyyni myös peruutusturvan. Soitin tänään 17.9. Vikingille ja palautus kestää 6-8 viikkoa!!!??? Käsittämätöntä. Eiköhän olisi Vikinginkin jo aika ottaa digiloikka. Tästä lähtien käytän Siljaa. Kuinkahan laillista tuo palautuksen kestäminen on?
Sain rahani 6 viikon päästä matkan perutramisesta. Tuskin olisin saanut vieläkään, jos en olisi soittanut ja sanonut asia menee kuluttaja asiamiehelle. Puhelun jälkeen rahat olivat tilillä.Että kyllä se raha liikkuu yllättävän nopeasti.On kyllä todella raivostuttaa ,että asikas saa kerjätä rahojaan takaisin.Mutta ehkäpä vikinglinella on liikaa asiakkaita,kun he voivat toimia näin.Jatkossa vaan siljalinelle.Siljaline antaa asiakkaan rahat viikon aikana takaisin ilman venkoiluja.
onko niin, että jos on peruutusturva, lääkärintodistusta ei tarvita?
Itse laitoi rahojen palautuksesta pyynnön 15.6 , ei ole vielä näkynyt..sähköpostia laittanut myös ja sieltä vastattiin että kestää viikkoja että maksavat koska Ruuhkaa. Ja meillä kans viikkarin puolelta peruttiin.