Miten narsistinen äiti on vaikuttanut parisuhteeseesi?
Äitini on narsistinen, ja itse olen hyvin estynyt eikä seksihaluja ole lainkaan. Ajatus siitä että joku hyväilisi minua, iljettää. Pakon edessä teeskentelin miehelleni monta vuotta. Mieheni on nyt ymmärrettävästi jättämässä ja liekö jo pettänytkin. Äitini yrittää tunkeutua elämäämme, soittelee mulle liki päivittäin ja lahjoo meitä esim. kalliilla hajuvesillä.
Yritän työstää asiaa terapiassa mutta tuntuu että oloni vain pahenee enkä saa päästettyä äidistäni irti vaikka haluaisin. Hän on kova uhkailemaan minua ja hänellä on mieletön karisma.
Kommentit (5)
huomionanto ja kosketus niissä voi olla puutetta pahasti tuollaisen lapsessA
Ainakin se vei itsetunnon ja seksihalut mun mieheltä. Oli meillä suhteen alussa seksiä ja ihan hyvääkin, mutta vuosien saatossa hän on alkanut vetäytyä kuoreensa. En tiedä mitä tehdä, terapiaan ei suostu koska takaraivossa jyskyttää äidin pelko.
Vaimoni lapsuudessaan kokema ankara fyysinen kuri vaikutti seksielämään suhteemme alussa. Hän ei pystynyt rentoutumaan ja koki alastomuuden ahdistavana, koska alitajunta yhdisti mielessä housujen riisumisen niihin hetkiin, kun sai kuritusta.
Vierailija kirjoitti:
Ainakin se vei itsetunnon ja seksihalut mun mieheltä. Oli meillä suhteen alussa seksiä ja ihan hyvääkin, mutta vuosien saatossa hän on alkanut vetäytyä kuoreensa. En tiedä mitä tehdä, terapiaan ei suostu koska takaraivossa jyskyttää äidin pelko.
Lisään vielä että epäilen anoppini tehneen miehelleni jotain lapsuudessaan. Ajatus on niin kamala että en edes tässä kehdannut heti myöntää sitä. Narsistivanhemmilta hyväksikäyttö ei kyllä ole mitenkään tavatonta. Parisuhdeongelmiaan hän on miehelleni vuodattanut.
Narsistinen vanhempi (ja erityisesti äiti) on pahinta mitä ihminen voi saada. Se tuhoaa itsetunnon myös seksuaalisella puolella. Johtuu siitä, että sinut on tehty äitisi jatkeeksi eikä sinulla saisi olla omaa elämää aikuisenakaan. Hän on voinut myös haukkua ulkomuotoasi ja persoonaasi ja olet myös joutunut kuuntelemaan hänen murheitaan.