Miksi Oulun rumaa teatteria ei pureta? Tai edes maalata?
Järkyttävä. Miten paikalliset kestää katsella sitä päivästä toiseen ihan paraatipaikalla vielä? Ne kosteutta valuvat betonielementit... hyh. DDR tulee mieleen.
Kommentit (14)
Suomessa vallitsevana taidekäsityksenä on ollut vuosikymmeniä sosialistinen realismi.
Wikipedia tästä aiheesra:
"Sosialistisen yhteiskunnan taiteilijoilla saattoi olla hyvät mahdollisuudet edetä urallaan. Taiteilijaliittoon hyväksytyille liitot myönsivät apurahoja ja muita etuja, järjestivät työtiloja, työvälineitä ja taidenäyttelyitä sekä välittivät taiteen ostoa ja tilauksia."
Suomessa näin on edelleen...
Olisi edes kunnon neukkulaista betoniblokkia niin siinä olisi omaa karua kauneutta. Senkin tyrivät.
Pahinta on tietysti se, että kolkon ulkokuoren sisältökin on samanlainen. Vastahan oli isoja juttuja laajamittaisesta työpaikkakiusaamisesta siellä.
Vierailija kirjoitti:
Kai se on suojelukohde
Ei taida olla. Ei ole ainakaan listattu suojelukohteeksi.
Wikipediasta löytyy sem sijaa seuraavaa tietoa:
"Oulun teatteritalo on rakennettu torinrantaan, jossa se sijaitsee keinotekoisella Vänmannin saarella. Teatteritalon on suunnitelleet arkkitehtipariskunta Marjatta ja Martti Jaatinen, joiden suunnittelemaan monumentaalikeskukseen teatteritalo kuului. Teatteritalo valmistui vuonna 1972. Kolmekymmentä vuotta vanha kaupunginteatterin rakennus kävi läpi vuosina 2002–2004 mittavan peruskorjauksen, jonka yhteydessä talo kunnostettiin kokonaan ja siihen rakennettiin laajennusosa. Korjauksen budjetin ylitys herätti kiivasta keskustelua. Kunnostuksen ja uudisosan suunnitteli arkkitehti Sampo Valjus."
Sitä Wikipediassa ei kerrota sen sijaam eträ Jaatiset halusivat teatteritalosta alunperin kirkkaan punaisen muistuttamaan siitä että teatteritalon historia sai alkunsa Oulun työväenteatterista. Ehdotettua väritystä pidettiin liian poliittisena 1972 ja lopulta rakennusten päätettiin jättää maalaamatta.
En käy torilla päivittäin, joten sitä rumilusta ei tarvitse katsella päivästä toiseen.
"Jaatiset halusivat teatteritalosta alunperin kirkkaan punaisen muistuttamaan siitä että teatteritalon historia sai alkunsa Oulun työväenteatterista."
No, on tuo väri tullut selväksi ilmankin, että se on punaiseksi maalattu.
Taria kertoo, että japanilaisturistit ihmettelivät taannoin joukolla Oulun teatteritaloa. Kuvia otettiin ja hämmästeltiin.
Joku torin äijä oli sitten kysynyt, että mistä oikein on kyse?
Japanilaiset vastasivat, että on ihmeiden ihme, että ydinvoimala on rakennettu tällä tavoin keskelle kirkonkylää...
Tampereen Työväenteatteri antaa osviittaa siitä millainen Oulun Teatteritalosta piti alunperin tulla https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Tampereen_Ty%C3%B6v%C3%A4en_Teatteri
Aika paljon saisi aikaan jos sillä, että ne kosteutta valuvat betonielementit maalaisi vaalealla maalilla.
Tampereen Työväenteatteri näyttää avoimesti värinsä - sen mistä se on tehty: puna-aatteesta. Oulu on samanmoinen, mutta sitä ei näytetä yhtä "värikkäästi".
Vierailija kirjoitti:
Tampereen Työväenteatteri antaa osviittaa siitä millainen Oulun Teatteritalosta piti alunperin tulla https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Tampereen_Ty%C3%B6v%C3%A4en_Teatteri
Punatiili on aina tyylikäs.
Ikävä juttu, kun betoni ei edes lahoa eikä pala.
Kai se on suojelukohde