Onko kukaan laittanut ranskalaisia perunoita
kaupan pakasteranskiksista ja laittanut ne öljyyn, kuinka kauan pitää olla kuumassa öljyssä että ovat valmiit, oletko laittanut ihan jäisinä vai sulaneina?
Kommentit (7)
No juuri sen takia kyselenkin, olen laittanut tavallisista perunoista öljyssä ranskalaisia, onnistuivat tosi hyvin. Mietin vain että pitääkö noi pakasteranskikset joten kuivata ennenkuin laittaa öljyyn.
Eikös ne kaupan pakasteranskanperunat laiteta sellaisenaan uuninpellille ja sitten uuniin paistumaan? Kun siis muistaakseni ne ovat melko öljyisiä jo valmiiksi. Friteerattavat pakasteranskikset ovat sitten asia erikseen.
Yleensä niissä pusseissa on kyljessä ohje siitä, kuinka ne voi valmistaa. Joissain ranskalaisissa on ohje sekä uunille että friteerauskeittimelle, toisissa vain jommalle kummalle.
EI pakaste ranskalaisia öljyyn! Niissä on jäätä/vettä.
Olen, monet kerrat. Vähän se pihisee ja sihisee kun siiviläosan upottaa rasvaan, muttei muuten ole pahemmin roiskunut. Hyvin onnistuu ja ainakin meidän keittimessä oli ohjeet sekä pakaste että ei-pakaste ranskalaisille.
Voi todellakin laittaa öljyyn. Tosiaan vähän sihisee ja räiskii kun on sitä vettä mutta jos on kunnon rasvakeitin tai käyttää kantta kattilassa niin ei väliä. Ja paljon maukkaampia tulee kuin uunissa (toki myös paljon kaloripitoisempia).
En ole öljyyn laittanut. Eikö siinä ole vaara että öljy syttyy palamaan?