Poikaystävä lähti eilen armeijaan. Vaadin häntä keskeyttämään palveluksen, mikäli hän haluaa olla kanssani
Minusta on eräs toinenkin mies kiinnostunut, joten olen vaihtamassa, jos nykyinen poikaystävä ei aio keskeyttää armeija ja mennä vaikka sivariin tms. Se olisi hyödyllisempääkin.
En halua mihinkään kaukosuhteeseen vaan sitoutua.. naimisiin ja lapsia.
Vielä ei ole vastannut viestiini, ehkä hän illalla soittaa ja palaa pianj kotiin.
Kommentit (19)
Kuulostaa ihan reilulta. En minäkään jaksaisi kumppania, joka käyttää aikaa tuollaiseen. Menisi opiskelemaan
Hyvä! Jatkossa sitten päätät työpaikat, vaatteet ja ruuat. Ja elät lampaan kanssa. BÄÄÄ-Ä. 0/5
Hauskaa , koska totta. omasa tuvassani 5 miestä joutui tyttöystävän jättämäksi, koska eivät olleet enempää tyttöystävän kanssa ja näillä oli kotona vaikeaa :D
Joo muistan ajan , mulla oli peräkkäin 2 armeijasankaria. Kolmas , tuleva mieheni , oli sivari , asui naapuritalossa. Oli ihanaa. Kaverit aina soitti "kapu tulossa , housut jalkaan ja paikalle".
Mun tyttis makasi aikanaan kaverini kanssa kun olin intissä. Ei olisi jäänyt kiinni, mutta sain tippurin.
Vierailija kirjoitti:
Hauskaa , koska totta. omasa tuvassani 5 miestä joutui tyttöystävän jättämäksi, koska eivät olleet enempää tyttöystävän kanssa ja näillä oli kotona vaikeaa :D
Käytännössä ihan hyvä, että tulee jo tuossa vaiheessa ilmi, ettei tule sitoutuneeksi mihinkään typerään tyyppiin.
Ihan perus av- meinikiä. Avaus sinänsä voi olla provo, mutta kyllähän intin käyneenä tämä on nähty, että eroja alkoi tulla pitkin palvelu aikaa.
Armeija kasvattaa pojista miehiä. Siinä on pakko katkaista napanuora, ja opetella aikuiseksi. En huoli sivaria ja totaalikieltäytyjää.
Näitä jätän/ petän juttuja lukiessa sitä vaan pohtii, mitä tapahtuisi, jos oikeasti syttyisi sota. Edellisellä kerralla venäläiset levittivät propagandaa, jossa kertoivat kotirintaman naisten pettävän saksalaisten kanssa. Varmaan olivat oikeassa silloin, ja varmaan olisivat oikeassa nytkin.
Tässä on nyt oikein Tosirakkaudesta kysymys.
Tais lähteä Porvooseen palvelukseen.
Minä laittaisin sen sinne vaikka väkisin! Armeija kasvattaa!
"En halua mihinkään kaukosuhteeseen vaan sitoutua.. naimisiin ja lapsia."
Haluat sitoutua loppuelämäksesi, mutta et malta odottaa kuutta kuukautta? Kyllä sieltä lomillekin pääsee. Mitä luulet, oletkohan poikaystäväsi mielestä sellainen, johon voi tai kannattaa sitoutua? Ei se ole mikään yksipuolinen juttu, jossa uhkailemalla rengastat uroksen, pyöräytät jälkikasvua odotat onnea ja autuutta loppuelämäksi.
Toivottavasti kyseinen jätkä jää armeijaan, käy johtajakoulutuksen ja kotiuduttuaan löytää hyvän naisen rinnalleen.
Olisi eduksi poikaystävällesi, jos lähtisit nyt tekemään niitä lapsia jonkun muun kanssa.
Häntä odottaa parempi tulevaisuus ilman sinunlaista kiristäjää ja provoilijaa.
Nykyään pääsee halutessaan sekatupaankin. Kyllä se uuden tyttöystävän nopeasti löytää.
Joo, näytä poikaystävälle tämä niin osaa hakea pois:
Tässä on se vaara, että hän juttelee muille siellä armeijan tuvassa ja he taivuttavat hänet uskomaan, että hänen on parempi ilman sinua.