Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomen marjatiloille luvassa useita sakkoja tänä kesänä

Vierailija
06.07.2020 |

Avin* tarkastaja selvitti: Mansikanpoimijoilta passit pois, alipalkkausta, kelvoton majoitus ynm.

https://yle.fi/uutiset/3-11428062

*ent. Suomen Aluehallintovirasto

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ketä on kiinnostunut. Kaupasta saa mansikoita.

Vierailija
2/2 |
06.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maataloutta tuetaan rahalla ja se on minusta ihan okei jos sillä pidetään ruuan hinnat edullisina. No suomessa taitaa olla eu alueen kalleinta ruokaa? Enivei marjojen poimintaan on yksi ehdotus. Yläaste ikäisille järjestetään leirejä. Siis kesäleiri tyyppinen systeemi.

Yrittäjät valittaa että poimijoita lähtee pois muutaman päivän jälkeen. Tässä mun mallissa poimiminen olisi enimmäkseen jaksamisen mukaan. Minimi taso kattaa ruuan ja majoituksen. Sitten reilusti sen mukaan kuinka paljon poimii. Joku voi tykätä päivät nukkua ja kökkii sitten yöllä pelolla. Ei ne marjat välitä kellon ajasta.

Nuorelle se olsi vaihtelua viettää pari viikkoa vaikka teltassa ja käydä uimassa ynnä muuta sellaista lomailua. Siihen voi jo laskea minkä verran on reilua poimia niitä marjoja. Sitten jos siitä on vielä mahdollisuus saada ahkeruudella rahaa niin uskoisin että marjat tulee poimittua. Mä kuitenkin ehdotan tämmöistä vaihtoehtoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän kolme