Minkä ikäistä lasta rakastat enemmän kuin puolisoasi?
Eihän sellaiseen viikon ikäiseen lapseen ole ehtinyt kiintyä käytännössä lainkaan.
Kommentit (8)
Ei noita rakkauksia voi verrata, rakkaus mieheen ja rakkaus lapsee - nehän ovat aivan eri asia!
Tämähän riippuu tapauksesta, se kuinka nopeasti rakkaus lapseen kehittyy. Se voi tapahtua myöhemminkin. Mutta omasta kokemuksesta voin sanoa, että viikon vanhaa voi jo rakastaa niin paljon että meinaa varpaista kynnet irrota.
No kysytään toisinpäin: Jos voisit pelastaa itsesi ja vain toisen, puolisosi vai viikon ikäinen lapsenne uppoavasta laivasta, kumpi se olisi. Minulle se olisi puoliso, kenet pelastaisin.
AP
Mulla on kolmen viikon ikäinen vauva ja kyllä hänet pelastaisin enkä puolisoani.
Suojelunhalu ja rakkaus ovat eri asioita myöskin. Minä pelastaisin lapsen, mutta se ei tarkoita, että rakastan häntä enemmän. Hänellä vain on enemmän elämää edessään. En usko, että voin koskaan rakastaa lasta yhtä riipaisevasti kuin rakastan miestäni. Aikuisten väliseen rakkauteen liittyy niin paljon sellaista intiimiä, mitä ei vanhemman ja lapsen välillä ole. Lasta rakastan kuitenkin ehdottomammin.
Olisin pelastanut vauvamme. Uskon että myös mieheni. Olimme niin järsyttävissä rakkaushuuruissa kyllä kumpikin. Suojelunhalu on minulle osa (riipaisevaa) rakkautta, en osaa niitä erottaa.
Onneksi ei kuitenkaan tarvinnut valita.
Rakastan molempia yhtä paljon.