Menettääkö junassa varaamansa makuupaikan, jos ei ota sitä käyttöön lipun mukaisella lähtöasemalla?
Esim. lippu Kemijärvi-Helsinki ja hyppäisikin kyytiin vasta Rovaniemellä. Miten käy?
Kommentit (8)
Kai tuon nyt on päivänselvää ettei ostamaansa paikkaa menetä.
Vierailija kirjoitti:
Kai tuon nyt on päivänselvää ettei ostamaansa paikkaa menetä.
kyllä muistan junassa kuulleeni/lukeneeni, että pitää olla hytissä lipuntarkastukseen asti (eikä mennä ravintolavaunuun) tai paikla voidaan myydä uudelleen. Ruuhka-aikaanhan junissa on istumapaikkalaisia, jotka kärkkyvät vapaiksi jääviä makuupaikkoja.
Jos siinä lipussa ei erikseen sanota, ei tietenkään. Voihan sitä mennä ensin vaikka ravintolavaunuun.
Vierailija kirjoitti:
Jos siinä lipussa ei erikseen sanota, ei tietenkään. Voihan sitä mennä ensin vaikka ravintolavaunuun.
Perun sanani, vr:n ehdoissa sanotaan
” Makuupaikkalipun haltijan tulee olla lippuun merkityssä makuuhytissä lipuntarkastuksen aikana. Mikäli makuupaikan haltija ei ole paikalla lipuntarkastuksen aikana, on junahenkilökunnalla oikeus myydä paikka toiselle matkustajalle.”
Onpa tyhmä.
Jos haluat tehdä noin, ilmoita etukäteen VR:lle, että tulet kyytiin muualta kuin lähtöasemalta. Tällöin makuupaikkaa ei myydä uudelleen.
Teoriassa joo, mutta käytännössä harvoin. Jos junan makuupaikat on loppuunmyyty ja Kemijärvellä tulee kyytiin joku jolla ei ole makuupaikkaa, ja haluaa ostaa sellaisen konduktööriltä, niin voit menettää makuupaikkasi jos itse et nouse kyytiin K-järvellä, koska käyttämättömät paikat saa myydä uudestaan. Eli viikonloppulähtöinä kun junat ovat loppuunmyytyjä, on hyvin mahdollista.
Sama käytäntö koskee vissiin lentoja kanssa, paikat jotka ei ole lähtöselvitetty määräaikaan mennessä, voi myydä uudestaan.
Lentokoneessahan tuo on pelkästään järkevää. Sinne kun ei pysty hyppäämään väliltä kyytiin.
Tavallaan junassakin, mutta voisi ehkä olla jokin km-raja tai muu, minkä jälkeen se vasta myytäisiin eteenpäin. En tiedä, mikä olisi järkevä käytäntö.
Koskeeko sama muuten istumapaikkojakin vai ei?
Voiko olla, että palstan joka alan asiantuntijat eivät osaa vastata? :O