Miksi Kela maksaaa asumistukea enemmän uusiin kuin vanhoihin asuntoihin?
Ihmettelen, kun tässä laskurilla katselen mihin olisi taloudellisesti viisainta muuttaa.
Kommentit (6)
Liittyy kenties asunnon remonttimenoihin ym. kustannuksiin? En kyllä käsitä, mitä se vuokralaiseen liittyy.
Kyse on siitä, ettei kela halua tukea sellaisia vuokranantajia, jotka pitävät luokattoman huonossa kunnossa asuntojaan. Kun sellaiseen asuntoon ei saa tukea, siihen ei kukaan muuta. Näppärää. Siksi kelalla on myös se vuokramaksimi, näin vuokranantajat eivät voi vapaasti nostaa vuokraa mihin tahansa asti, koska köyhät eivät sitten menisi niihin.
Esim. vuonna 1965 rakennettuun taloon, jossa vuokra 680¿, saa tukea n. 380¿ kun taas vuonna 1987 rakennettuun (vuokra 550¿) saa tukea 470¿. Jälkimmäinen on vielä 10m2 suurempi, molemmat kolmioita. Huvin vuoksi kokeilin, mitä tapahtuu jos asunnon valmistumis/perusparannusvuotta muuttaa, ja aina tuen määrä on sitä suurempi mitä uudemmasta talosta on kyse.
Ap
valtion pitäisi rakennuttaa kaikki asunnot jotka ovat vuokralla ja se olisi tosi kallista puuhaa.
Noilla rajoituksilla kela suojelee vuokralaista joutumasta huonokuntoiseen, ylihintaiseen murjuun. Eli tavallaan myös joutumasta ilman asuntoa, koska hyviä on tarjolla hyvään hintaan.
Mutta kai siinä jää itsellekin enemmän maksettavaksi kuitenkin.