Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jari Aarniolla vaarana tulla tuomituksi yhdeksi suomen pisimpään istuneista vanngeista

Vierailija
08.06.2020 |

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cb3c48e5-3e24-4d27-adfe-949ef6ba5210

Jari Aarniolla on nyt jo pitkä vankilatuomio, jota hän on istunut jo useita vuosia mutta paljon on vielä jäljellä. Nyt Aarniolle syyttäjä hakee tuomiota murhasta ja murhasta saa elinkautistuomion.
Elinkautisen vähimmäismitaksi on suomessa vakiintunut 14 ja puoli vuotta. Kun Aarnio istuu koko ajan vankilassa jo ennestään niin mitä pitempi oikeustaistelu seuraa, sitä pitemmäksi käy Aarnion kokonaisaika vankilassa. Elinkautista ei voi lyhentää mutta kun se alkaa niin muut tuomiot sulautuvat siihen. Jos Aarnio tuomitaan lopulta vaikka kahden vuoden päästä hovissa murhasta ja hän onn siihen mennessä istunut seitsemisen vuotta niin tulee yhteensä 22 vuotta oltua linnassa.
Yhtenä aamuna vaan poliisit tulee ja se on siinä, saattoi jäädä aamupuuro levylle, kahvit tippumaan, ihan muuta oli tarkoitus sinä päivää tehdä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

22 vuotta on vielä aika kaukana siitä että olisi Suomen pisimpään istuneita.

Vierailija
2/2 |
08.06.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Murhasta tulee tuomita, Amerikassa ois jo mellakat ja leviäis suomeenkiin taas tästäkin hekirikoksesta jossa poliisi murhaajana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kahdeksan