Apua! Olen unohtanut pyytää poliisilta luvan alkoholitarjoiluun. Tarvitaanko sitä?
Oli tarkoitus kerääntyä yleiseen puistoon viikon päästä lauantaina nostamaan malja tänään valmistuneelle ylioppilaalle. Pojan kummit, elossa olevat isovanhemmat, perhetuttuja ja lähisukulaisia tulossa. Tullaan paikalle lähinnä autoilla, eli todellakin tarkoitus vain tarjota yksi lasillinen kuohuviiniä. Ei kai tähän tarvitse mitään lupaa, vaikkei yleisillä paikoilla saisikaan nauttia alkoholia?
Ja jos tarvitsee, niin saako tällaiseen muka luvan? Minä siis siellä "anniskelemassa" pojan YO-juhlissa alkoholia ystäville ja sukulaisille..
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Poliisit eivät puutu puistoryyppäämiseen ellei se aiheuta häiriötä.
Aloin nyt selata alkoholilainsäädäntöä, enkä löydä mitään pykälää siitä, että olisi sallittua. En halua todellakaan pilata pojan juhlia sillä, että sinne tulee joku kukkahattutäti poliisisedät seuranaan antamaan jotain sakkoja.
Kukaan ei todellakaan ole humalassa. Tullaan autoilla ja otetaan se yksi malja.
ap
https://www.minilex.fi/a/j%C3%A4rjestyslaki-ja-alkoholi
Puistossa juominen on lain mukaan sallittua. Mutta viereisellä kävelytiellä ei.
”Päihdyttävän aineen nauttiminen on kiellettyä yleisellä paikalla taajamassa, rajavartiolaissa tarkoitetulla rajanylityspaikalla ja julkisessa liikenteessä olevassa kulkuneuvossa.”
Julkisella paikalla ei siis lähtökohtaisesti saa nauttia alkoholia, teko on säädetty rangaistavaksi. Tämän kiellon rikkomisesta rangaistaan rikesakkorikkomuksista annetun lain 14 §:n mukaan 40 euron rikesakolla. Päihdyttävät aineet kattavat alkoholin sekä muut huumaavat aineet. Yleinen paikka voi olla ulkona tai sisällä, mutta tilan on oltava sellainen, että ihmisillä on sinne vapaa pääsy. Näitä ovat puistojen lisäksi mm. kauppakeskukset.
Kieltoon on kuitenkin useita poikkeuksia, joista järjestyslain 4 §:n toinen momentti säätää:
”Mitä 1 momentissa säädetään, ei koske erityisen luvan tai ilmoituksen mukaista anniskelualuetta taikka yksityisessä käytössä olevan kulkuneuvon sisätilaa. Se ei liioin koske alkoholijuoman nauttimista puistossa tai muulla siihen verrattavalla yleisellä paikalla siten, että nauttiminen sekä siihen liittyvä oleskelu ja käyttäytyminen ei estä tai kohtuuttomasti vaikeuta muiden oikeutta käyttää paikkaa varsinaiseen tarkoitukseensa.”
Vappunautiskelijoita tässä poikkeuksessa koskettavat kaksikin kohtaa: anniskelualueella saa nauttia alkoholia myös muita ihmisiä häiritseviä määriä. Puistossa tai siihen verrattavassa paikassa taas saa nauttia alkoholia aiheuttamatta muille häiriötä.
Lähde: https://www.kpflaki.com/post/miss%C3%A4-paikoissa-alkoholia-ei-saa-naut…
Supo myöntää pikalupia tällaisiin tilanteisiin
Muista mennä huomiotaherättämättä lupaa kyselemään(mustat aurinkolasit pitkätakki lierihattu...
Poliisin nettisivuilla on chattipalvelu. Sieltä saa nopsaan vastauksen kysymyksiin.
Poliisit eivät puutu puistoryyppäämiseen ellei se aiheuta häiriötä.