Uskaltaako tämmöisen käytetyn auton ostaa
missä, omasta mielestäni, ratti ei ihan täysin suorassa ollut ajon aikana?
Ratti oli kääntyneenä hieman oikealle.
Vaan ajotuntuma muuten oli hyvä.
Kommentit (16)
N. 100€ maksaa ohjauskulmien säätö, jolla tuo korjaantuu. Tuon vian ilmaantuminen ei tarvi mitään kolaria, tms.
Maalle muutin ja pakko on auto olla
Onko tuollainen korjaus pakollinen homma?
Alustan osia kun vaihtelee joku harrastelija, ratti voi jäädä vinoon. Kannattaisi säädättää kohdalleen, vaikka ei ajossa välttämättä tunnukaan.
Joko aurauskulmat pielessä tai säätäjällä jäänyt ratti oikein keskittämättä. Laittaisin myyjän hoitamaan kuntoon tai käy tarkistuttamassa renagasliikkeessä jotka noita tekee. Aina voi olla joku viheliäinen piilevä vika. Oliko renkaat kuluneet tasaisesti, jos ei niin viittaa noihin aurauskulmiin.
Maksaisin 20 vuotta vanhasta sitikasta max. 200 euroa.
Osta Japsi tai Volvo niin auto sentään kestääkin.
Ei ole nyt varaa tuommoisiin.
Ja ennenkin ollut tämän hintaluokan autoja. Kestäneet sen minkä kestäneet.
Kuitenkin autoa tässä tarvitsen. Ei täällä maalla pärjää ilman.
Ei ikinä käytettyä ranskalaista autoa, jos lähellä ei ole luotettavaa huoltoliikettä, joka ymmärtää ranskalaisten päälle. Yleensä niissä tuppaa brakaamaan joku toinen paikka heti, kun olet yhden vikakohdan korjauttanut, on kokemusta. Oletteko muuten yhtään älynneet miettiä, miksi ranskalaiset käytetyt autot ovat huomattavasti edullisempia kuin saman ikäiset japsit yms? Uusien hinnathan ovat suht samankaltaisia.
ja nyt tärkein kysymys, paljonko ajettu ja milloin katsastettu.
Jos muuten toimii, ja renkaat eivät ole kuluneet epätasaisesti (reunasta selvästi kuluneempi kuin keskeltä), niin osta pois vaan. Kyläseppäkin tarkistaa nuo ohjauskulmat suht edullisesti.
Vierailija kirjoitti:
Citroen C5 Berline, vm. 2001
Rapea ranskalainen.
Meinaat, että tämä on hyvä foorumi kysellä asiasta? Unohda autohaaveet ja hanki bussikortti.