Ketuttaa kliseiset koronalässytykset (ja muutkin)
Juuri tuli taas telkkarista joku mainos, miten nyt on kovia aikoja ja ihmiset kaipaavat läheisiään ja sosiaalisia kontakteja. Mainoksessa keski-iän ylittänyt pariskunta ja yksinäinen sinkkunainen selaamassa tinderiä. Sitten tunnelmallisella äänellä muka lohdutetaan, että kaikki järjestyy ja lopuksi näytetään sitä pariskuntaa sohvalla ja sanotaan "tärkeät asiat ovat lähellä". Haloo! Mihin jäi se sinkkunainen, jonka lähellä ei ole ketään?!
Joo, ketuttaa kun parisuhde on tässä nyt katkeamispisteessä ja oikeasti ei ole mitään muuta sosiaalista elämää eikä taida koko kesänä olla sellaista tiedossakaan. Eipä siinä paljon lohduta, että ai kun kiva, kun nuo parisuhteessa olevat voivat istua kivasti sohvalla. Omituinen ajatustapa, että yksinäisyys ei olekaan ongelma, kun vain arvostaa lähellään olevia ihmisiä. No entä jos sellaisia ei ole?!
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
Isoäitini aikoinaan opetti:
Jokainen on oman onnensa seppä!
No tämäkin on aika raivostuttava klisee. Juu, ehkä totta, mutta ei silti poista sitä faktaa, että toiset joutuvat tekemään enemmän työtä sen onnensa eteen kuin toiset. Ja että loppujen lopuksi ihminen tarvitsee aika paljon ulkopuolisia asioita elämäänsä, pystyäkseen olla oikeasti onnellinen.
ap
Isoäitini aikoinaan opetti:
Jokainen on oman onnensa seppä!