Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vanhempi vankilassa

Vierailija
19.05.2020 |

Pitkäaikainen kumppanini ja lasteni vanhempi istuu tällä hetkellä vankeusrangaistusta sekaannuttua vääriin ihmisiin. Tuomio tuli oikeuden katsottua vastapuolen aukkoja täynnä olevan kertomuksen luotettavammaksi kuin puolisoni ja koko juttu jäi vähän sana sanaa vastaan.

Meillä on pitkä parisuhde, jonka aikana olemme kovin kiintyneet toisiimme. Molemmilla on halu jatkaa yhdessä vankeusrangaistuksen jälkeen.

Ongelmana on lastensuojelu, joka näkee ongelmana sen, että puolisoni ei ole tunnustanut tehneensä mitään väärää. Lastensuojelun mielestä se luo ristiriidan, joka vaikuttaa lasten kehitykseen. Lastensuojelun mielestä teko on tapahtunut, koska se on oikeudessa niin päätetty. Itse tunnen puolisoni umpi vastuullisena ihmisenä ja hämmentävää olisi, jos hän ei ottaisi vastuuta mokastaan. Tuntuu silti vähän siltä, että lastensuojelu ei halua nähdä kokonaisuutta.

Lapset eivät ole enää ihan pieniä. He pitävät yhteyttä puolisooni ja odottavat häntä kotiin...

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Emmä oo mitään tehny.

Vierailija
2/4 |
19.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin mitä se lastensuojelu nyt sitten yrittää?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millaisen ongelman lastensuojelu käytännössä aiheuttaa?

Senkun jatkatte suhdettanne ja hyväksytte että ls on osa elämäänne.

Vierailija
4/4 |
19.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen käynyt Suomen vankilat läpi. Sosiaalityöntekijänä. Eikä mistään löydy niin rehellisiä ja syyttömiä ihmisiä kuin vankiloista.

Miten vankiloihin onkaan löytynyt se rehellisten ja kunnollisten ihmisten kerma.

Pelkään elää täällä muurien toisella puolella. Täällähän on syylliset, ja vankilassa syyttömät.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi kahdeksan