Tuttavat suunnittelevat kesämökin ostoa vaikka ovat
jo 5-kymppisiä. Ei kai tuon ikäisenä enää mitään mökkiä kannata ostaa?
Kommentit (12)
Olipas harvinaisen typerä aloitus.
Onneksi olkoon tästä aloituksesta, jopa av:n mittapuulla täysin idiootti.
Tjaa, itse miettinyt että voisin 50+ vuotiaana sitten ostaa mökin. Lapset muuttavat kotoa, voin vaihtaa halvempaan asuntoon ja välirahalla hankkia velattomasti mökin.
Sama. Lasten muutettua iso ok talo tulee turhaksi ja muutamme kaupunkiin kerrostaloon. Ja ostamme mökin, jossa voi touhuilla kesällä ja lomilla. Nyt 30-40v ei ole halua ja jaksamista hoitaa kahta pihapiiriä. Talon myynnistä saamme mökkirahat. Olemme noin 50v tuolloin eli juuri samoissa kuin ystäväpariskuntasi.
Kohta eläkkeellä, silloinhan juuri on aikaa olla siellä mökillä. Mun tuttuni on 60 ja osti juuri mökin.
Eikö juuri tuon 50-60-vuotiaina mökkejä ostella. Näin olen ymmärtänyt.
En tiennytkään, että kesämökin ostolle on yläikäraja. Kuinka ensimmäisen asuntonsa ostaja? Saako olla yli kolmenkymmenen, vai estääkö laki siitä vanhempien ihmisten asuntokaupat?
60-vuotias on keskiarvoikäinen mökinomistaja. Kuten myös perinnönsaaja.
Me ollaan 45 ja 57 ja ostamassa mökkiä. Mies jää niin paljon aikaisemmin eläkkeelle kuin minä, että tarvii puuhamaan ja jos löydetään talviasuttava hyvä mökki, niin voidaan olla siellä enemmänkin jos työnantaja sopeutuu tähän etätyötapaan nyt pidemmäksi aikaa. Koska asuntomme sijaitsee pääkaupunkiseudulla niin joudumme kyllä ottamaan mökkiä varten vähän lainaakin vielä (tai ainakin minä joudun, mutta minulla on sitä vielä aikaa maksella takaisinkin).
Vierailija kirjoitti:
Olipas harvinaisen typerä aloitus.
Kyllä. Ei ehkä vuoden pahin, mutta kuukauden kirkkaimpiin kyllä kuuluu.
Vierailija kirjoitti:
Kohta eläkkeellä, silloinhan juuri on aikaa olla siellä mökillä. Mun tuttuni on 60 ja osti juuri mökin.
Kohta eläkkeellä, kun on 50v? Tuossa vaiheessa on vähän yli työelämän puolivälin, työvuosia edessä noin 20.
Olipa taas mielenvikainen aloitus. Ei niillä kaksikymppisilläkään yleensä varaa ole sitä mökkiä ostaa. Mikä on mielestäsi yläikäraja mökin ostoon?
N50