miten ilmenee koira-allergia?
Meillä 5 kuukautisen pojan iho on erittäin kuiva, ja sitä saa rasvata monia kertoja päivässä. välillä tulee myös ihan karheita kohtia, ja sellasia punaisia läikkiä koko kehoon.. välillä on parempi ja välillä huonompi. minkään ruoan vaikutusta en usko olevan. lääkärit ja neuvola sanoo vain ihoa kuivaksi, mutta pelkään että voisiko olla koira-allergiaa?
nyt poika on alkanut myös raapia itseään, etenkin jalkoja. välillä saa ne ihan verille asti. mikäköhän neuvoksi?
Kommentit (4)
okei, kiitos vastauksesta! tätä hieman pelkäsinkin..
mites teillä, lähtikö koira sitten talosta? vai voiko esim.koira-allergia iän myötä rauhoittua, tai onko jotain siedätys hoitoja tms?
millään ei koirasta pystyisi luopumaan, vaikka tietysti lapsi on tärkein!
Sen verran rajut iho-oireet oli pojalla että päädyn luopumaan koirasta. Oli kuitenkin nuori koira vähän reilu 3v vasta, ja tosi lapsirakas niin oli " helppo" myydä. Ikävä on kyllä moneen kertaan itselle iskenyt ja välillä ole ajatellut uuden hankkimistakin mutta en viitsi kuitenkaan asialla leikkiä. Nyt kun on myös pienemmällä pojalla selvä siitepölyallergia niin sen tietää että altistuisi heti myös koiralle.
Olen myös kuullut usein ettei oma kissa/koira aiuheuta oireita vaan ainoastaan vieraat eläimet. Jopa tunnen ihmisiä jotka ovat " allergisia ainoastaan toisten lemmikeille" mutta kyseessä aikuiset ihmiset.
Koita päästä ensin pikkuisen kanssa tutkimuksiin ennenkuin teet päätöksiä asian suhteen. Aurinkoista ja lämmintä kesää toivottaen
Marlett
me katsellaan ajan kanssa miten edetään :)
kiitos vastauksista ja oikein hyvää kesän jatkoa myös sinne!!
heidi
Meillä koira-allergian oireet olivat nuo + aivan selkeästi, jos koira nuolaisi esim. pojan poskea, tuli iholle heti nokkosen polttaman näköisiä laikkuja. Testasin asiaa ensin itse " lainaamalla" koirani kahdeksi viikoksi kaverilleni. Siivosin mahdollisimman hyvin (kaikesta eläinpölystä pääseminen vie useita kuukausia) ja iho-oireet helpottuivat. Koiran tultua takaisin kotiin, reagoi pojan iho heti ja parissa viikossa tilanne oli yhtä paha kuin ennenkin. Lopulta koira-allergia odettiin testein pojan ollessa 8kk, samalla myös kananmuna- ja banaaniallergia.
Marlett