Vuokrakämpässä niin äänekäs jääkaappi ettei täällä pysty olemaan!
Välillä kuulostaa ihan poraamiselta, aivan helvetillinen ääni. Alussa kun muutin tänne helmikuussa, tuo piti jatkuvasti meteliä ja välillä pientä taukoa, sitten jossain vaiheessa se tasoittui ja oli pitkään niin, että ääni kuului vain satunnaisesti lyhyen ajan kerralla. Nyt se on taas alkanut porata lähes koko ajan, kuten alussa. Tiedän, että uudet pitää meteliä, mutta ei kyllä yhdessäkään kämpässä ole ollut tätä ongelmaa, ja olen muuttanut yli 10 kertaa.
Kommentit (19)
Käyt kaupassa kerran päivässä niin et tarvitse jääkaappia ollenkaan. Sammuta se jos häiritsee.
I feel you. Vihaan kaikkien koneiden ääniä. Kysy vuokranantajalta voitko hommata hiljaisemman toki vuokranantajan piikkiin. Jos on järkevä tyyppi niin ymmärtää kyllä.
Asutkohan mun vanhassa vuokra-asunnossani. Toivottavasti saat uuden.
Muutitko sä mun entiseen asuntoon? 😃
Vierailija kirjoitti:
Muutitko sä mun entiseen asuntoon? 😃
Ei. Hän asuu selvästi mun kämpässä 😄
Oletko sulattanut ja pessyt kertaakaan?
Minullakin on, mutta totuin siihen.
Oletko kokeillut siirtää sitä jääkaappia vähän tai tönäise pikkuisen. Tässäkin asunnossa oli aluksi äänekäs vanhahko jääkaappi. Siirsin sitä pikkuisen ja surina loppui. Toimii edelleen eikä ole enää kovaääninen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Muutitko sä mun entiseen asuntoon? 😃
Ei. Hän asuu selvästi mun kämpässä 😄
Hmmmm.... Kertois nyt edes, mikä kaupunki 😄
Vierailija kirjoitti:
Oletko kokeillut siirtää sitä jääkaappia vähän tai tönäise pikkuisen. Tässäkin asunnossa oli aluksi äänekäs vanhahko jääkaappi. Siirsin sitä pikkuisen ja surina loppui. Toimii edelleen eikä ole enää kovaääninen.
Joo, siirtelen ja tönin koko ajan, ja aina vähäksi aikaa hiljenee. Ja en ole vielä sulatellut, kun koko kaappi oli poissa päältä kun pari kuukautta sitten tosiaan vasta muutin tänne.
Ap
Jos jääkaapin ääni häiritsee, miksi ihmeessä et käy ostamassa uutta, joku testivoittaja äänen perusteella. Ja tietysti omaan laskuun tai sitten vaihda asuntoa. Ehkä meluhaitta on huomioitu vuokrassa.
Ja Vantaalla, jos sillä nyt on väliä.
Ap
Mun yksiössä kans oli. Ne itsesulattavat jääkaappi-pakastinyhdistelmät on sellaisia. Putket paukahtelee ja välillä se mölisee kuin ammuva lehmä! Haittasi todella nukkumista. Kysy vuokranantajalta voisiko asialle tehdä jotakin. Jotkut nesteet tms. voinee vaihdattaa.
Nykyisessä kaksiossa on samanlainen, mutta onneksi keittiössä, jonka oven saa kiinni. Pelkäänkin jo seuraavaa muuttoa, jos joutuu sellaiseen avokeittiö-olohuone kämppään. Tuo meteli on todella häiritsevää!
Ihan ehdotuksena vaan, mutta katsoitko/testasitko, että ääni tulee koneen sisältä, vai voisiko ääntä hiljentää esim. pehmustamalla koneen tärinää? Jotain pehmustetta jalkojen alle/seinän väliin tms. mallista riippuen?
Mulla sama homma tosin olen muutenkin ääniyliherkkä. Olen lähes aina kotona korvatulpat päässä :(
Vierailija kirjoitti:
Ja Vantaalla, jos sillä nyt on väliä.
Ap
Sit ei oo mun ex-asunto 😃
Onko kuinka vanha, pitääkö tiivisteet... voit pyytää vaihtamaan..
Ilmoita vuokraajalle niin vuokra nousee.