Olen ollut naimisissa 19v ja sitä ennen seurustellut 3v, tänä sikana olen nähnyt appivanhemmat 20krt.
Onko teillä muilla miten tiuha tapaamisväli?
Olen itse reilun 20v yhdessäolonaikana nähnyt yhteensä appivanhemmat noin parikymmentä kertaa. Tilastollisesti siis kerta vuoteen, toki joskus ollut jopa kaksi kertaa vuodessa. Meillä on lapsia, joista appivanhemmat eivät välitä, välittävät vain tyttären perheestä. Tämä sama kuvio on ollut aina, jo ennen minua eli ei johdu ”miniästä”.
En kehtaa kertoa tästä juuri kellekään vaikka ei kai siinä sinällään ole hävettävää, en ole tehnyt mitään väärää, anoppi ei vaan välitä pojastaan (joka on kiltti ja kunnollinen).
Onko teillä muilla miten tiuha tapaamistahti? Oletko siihen tyytyväinen vai ei?
Kommentit (4)
Ei se ole normaalia, että vanhemmat kohtelevat lapsiaan eriarvoisesti. Ellei sitten ole tapahtunut jotain, tyyliin että lapsi on syyllistynyt rikoksiin tai ryhtynyt narkomaaniksi, silloin ymmärrän, etteivät vanhemmat halua pitää tiiviisti yhteyttä lapseen.
Itse kun asutaan ulkomailla, niin appivanhempia näkee sen 2 kertaa vuodessa, kun Suomessa käydään kesäisin ja talvisin. Ahdistaisi kyllä jos pitäisi useammin tavata.
Kristiina xx kirjoitti:
Ei se ole normaalia, että vanhemmat kohtelevat lapsiaan eriarvoisesti. Ellei sitten ole tapahtunut jotain, tyyliin että lapsi on syyllistynyt rikoksiin tai ryhtynyt narkomaaniksi, silloin ymmärrän, etteivät vanhemmat halua pitää tiiviisti yhteyttä lapseen.
Ei se ole normaalia mutta on erittäin yleistä. Mieheni tapauksessa anoppi on aina lellinyt tytärtään jo lapsuudessa, ja railo on vain kasvanut aikuisena (tyttärelle hankittu auto, tehty ja maksettu remontti, rakennettu mökki, pojalle ei mitään). Poika on näistä kahdesta kaikin puolin ”kunnollisempi”.
Mulla itselläni on vain siskoja ja ikävä kyllä omassa lapsuusperheesni on vähän sama kuvio, että yksi sisarista on vanhempien suosikki.
Tämä on siis suurten ikäluokkien vanhemmuutta, nykyvanhemmat osaavat olla tasapuolisia ja itsekin olen reilu omille lapsillebi. Tämä siis oli Ap
Hitto mikä typo otsikossa... piti olla tänä aikana :)