Miksi enää ei juttua Italian tilanteesta?
?
Kommentit (9)
Miksi pitäisi olla? Koronaepidemia on Italiassa jo ohi, ja yhteiskunta on siellä palaamassa kovaa vauhtia normaalitilaan. Eihän hyviä uutisia ole tapana uutisoida.
Vierailija kirjoitti:
Miksi pitäisi olla? Koronaepidemia on Italiassa jo ohi, ja yhteiskunta on siellä palaamassa kovaa vauhtia normaalitilaan. Eihän hyviä uutisia ole tapana uutisoida.
No ei ole kyllä ohi. Ulkonaliikkumiskielto on yhä voimassa, kaupassa saa käydä yksi, koulut kiinni. Nyt mietitää voidaanko esim.kahviloita avata, mutta ihmiset ovat sitä mieltä, että kukapa niihin tahtoo mennä.
Tätini asuu Italiassa ja eilen juttelimme
Kyllä kiinnostaisi uutiset Italiasta vieläkin. Miksihän niitä ei tule.
Siellä on pahin jo ohi. Tulee enemmän klikkauksia kun uutisoidaan kuolemasta, kaaoksesta, ruumiskonteista, joukkohaudoista, salaliittoteorioista ja paskapaperin loppumisesta.
Eilen viimeksi luin ylen uutisista Italiasta. Tapaukset ovat taas nousussa joten ei todellakaan ole tilanne ohi. Mutta monessa muussa maassa on nyt akuutti tilanne joten Italiasta on vähemmän kuin aiemmin
Italian tilanne on kuin "Ei mitään uutta Länsirintamalta". Olenkin tässä miettinyt, että miksi Italian tilanne ei oikeastaan parane, vaan kuolemantapaukset ovat jämähtäneet siellä tuohon neljään-viiteen sataan päivässä. Mun mielestä luku on edelleen aika iso päivää kohti, mutta ei tunnu enää miltään, kun muut maat ovat menneet siitä ohi.
Kun riittävän kauan hoettiin, että Italian terveydenhoitojärjestelmä romahtaa ”ihan kohta”, eikä se ole romahtanut vieläkään, koko uutisointi on menettänyt merkityksensä.
Italiassa kuoli kaikkiaan 2019 maaliskuussa noin 57822 ihmistä. Montako ihmistä kuoli tänä vuonna viime kuussa? Tätä tietoa ei tunnu löytyvän mistään.
Siellä ollaan nyt rajoituksia pikkuhiljaa purkamassa samoin kuin Espanjassa, vaikka kuolleota tulee yhä paljon