Mitä tapahtuu globalisaatiolle?
Toivottavasti koronakriisin myötä ymmärretään kuinka tärkeää on rajat ja omavaraisuus.
Kommentit (14)
Toivottavasti peruutetaan ainakin pari vuosikymmentä taaksepäin. Tehdään vähemmän, mutta parempaa lähellä. Ostetaan vähemmän mutta kestävämpää.
Elintasomme on noussut "kiinankaupan" myötä, mutta samalla meistä on tullut taloudellisesti ja terveydellisesti haavoittuvaisempia. Se että lentokoneet roudaavat taivaat mustanaan halpaa kulutuskrääsää ei ole ihmisten, eikä varsinkaan ympäristön etu.
Kansallisvaltiot ja omavaraisuus kunniaan.
Todella toivon että ottaa kunnon askeleet taaksepäin ja kansan yhteisöllisyys nousee taas. Meidän tavallisten kansalaisten kannalta se olisi parasta mitä olisi tapahtunut vuosikymmeniin.
Sinun parastasi ajatteleva filantrooppi Bill Gates markkinoi globaalia koronavirusrokotuskampanjaa.
Rokotetaanko kaikki maailman ihmiset? Määräävätkö kaikki maailman hallitukset yhteistuumin kansalaistensa pakkorokotukset? Toteutuuko rokotusglobalisaatio?
Olisi hyvä veto keskittää mahdollisimman paljon Eurooppaan ja vahvistaa koko mannerta ja "eurooppalaisuutta". Esim. Bosnian työttömyys taitaa huidella jotain 60% tietämillä, eikä ole työvoima hinnalla pilattu.
Toivon että länsi herää uudestaan tuon Kiina-ilmiön jälkeen. Tämä osoittaa miksi kannattaa olla elämän kannalta tärkeissä jutuissa omavarainen, eikä luottaa siihen että Kiinasta saa. Olemme myös huomanneet miten huumeiden maahantuonti on vaikeutunut kun rajat on kiinni eli hyvällä rajavalvonnallakin saisimme koronan jälkeen huumeongelmaa suitsittua.
Ottaa takapakkia parisenkymmentä vuotta. Vrt. globaalia talousromahdusta yritettiin 1990-luvun alussa, mutta se jäi paikallisiksi talouskriiseiksi. Vuonna 2008 sitä yritettiin uudestaan, mutta ei onnistunut vieläkään kunnolla. Ilmeisesti Eliitillä on jonkinlainen syksliajattelu näiden kriisien suhteen, joten se pätenee myös näihin virusepidemioihinkin.
Terveysglobalisaatio lähenee. Kaikkialla maailmassa siirrytään pelkästään sähköiseen rahaan ja sitä pystyy käyttämään vain henkilö, jolla on globaalissa tietokannassa merkintä koronavirusrokotuksesta.
Toivottavasti koko globalisaatioideologia haudataan judejen hautausmaalle Soroksen mukana.
Globalisaatiolle rajat ja omavaraisuus on tuntematon käsite.
Pahenee vain. Joidenkin henkilökohtainen ahneus menee kaiken edelle. Iltalehdessä oli hyvä juttu Kemira Safetyn myynnistä.
Sitä on hyvä ihmetellä nyt, kun työpaikkoja on hävitetty, että millä ihmiset elää täällä, jos maailmantalouden sakkaaminen jatkuu.
Kuka hyötyy siitä että meillä loppuu työt?
Se voimistuu kun laman jälkeen pitää saada kasvua keinoin millä hyvänsä.l