Valehteleeko yrittäjät koronan aiheuttamia talousongelmiaan - pitäisikö tukea antaa vasta tilitarkastuksen jälkeen?
Ei pysty maksamaan vuokria kun pitää maksaa palkkaa. Palkkaa mistä?
Outoa valitusta.
Kommentit (17)
Ainahan ne yrittäjät on valittaneet kurjuuttaan. Mutta ajelevat Mersuillaan.
Ootko vähän tyhmä?
Perusta itse yritys jos se on kerta helppo tie rikkauksiin.
Moni yrittäjä menee nyt oikeasti konkurssiin ja siinä samalla menee työpaikkoja. Aloittajan mielipide on minusta kohtuuton...
Tilitarkastus olis hyvä pitää!
Huijareita ei nyt tarvita viemään meidän verorahoja!
Suomalaiseen yrittäjyyteen nyt vaan kuuluu valittaa kaikesta, veroista ehkä eniten xD
Vierailija kirjoitti:
Ainahan ne yrittäjät on valittaneet kurjuuttaan. Mutta ajelevat Mersuillaan.
Sulla on tosi erikoinen mielikuva yrittäjistä. Monella yrittäjällä on palkansaajaa pienemmät tulot! Eikä Mersua.
Jos ei ole yrittäjiä ei ole myöskään työpaikkoja,
Ei sen sen kummempaa ole kenellekään suomalaiselle.
Tietysti tilintarkastus ensin. Kaikki yrttäjät voivat tehdä myös ylimääräisen tilintarkastuksen, ei ole suosittu aisia, mutta on mahdollista ja tässä tapauksessa jopa suotavaa.
Onko yrittäjän ongelmat todella vain tältä koronakaudelta, vai jo pitemmältä ajalta? Asiat pitää ensin päivittää ja tutkia, ettei tule "väärikäsityksiä".
Suuryritykset eivä ole ongelmissa.
Vain pienet ja keskisuuret yritykset ovat todella pahassa jamassa, niissä kun eletään paljon kädestä suuhun menetelmällä.
Yrityksen menot ja palkat pystytään maksamaan ja itsensä elättämään mutta puskuria ei ole.
Luuletteko, että yritykset pyörivät yrittäjän käteisellä rahalla. Ei se niin mene, yrittäjillä on velkaa takana, kun koneita ja laitteita on uusittava ja jos sattuu huono aika ilman koronaakin, on velkaa otettava että selviää taas parempiin aikoihin asti.
Ja palkat, ne yritys pyrkii aina maksamaan ensimmäisenä.
Pienyritysten ja toiminimellä toimivien tilintarkastuksessa ei ole mitään ongelmaa.
Nopea ja helppo tehdä.
Suuryritykset ne pystyy piilottelemaan ja säätämään rahoja ja tuloja ja menoja.
Ja nyt eivät ole ongelmissa mitkään suuryritykset vaan kaikki pienyrittäjät jotka pyörittävät hommaansa kädestä suuhun.
Yrittäjiä ja yrityksiä on moneen junaan. Kenellä on mersu kuka elää kädestä suuhun.
Kyllä mielestäni joku roti pitäisi olla, kenelle maksetaan ja kenelle ei. Yleensä yksityisillä elinkeinoharjoittajilla ei ole hirveesti buffertteja. Onhan tämä ongelmallista, kun toiset yritykset pääsevät vuokranmaksusta - huonontaa silloin vuokrananatajan taloutta, ja ketä pitäisi silloin tukea. Ennen kriisiä jo maksuvaikeudessa olleet, pitäisikö niitä tukea jne? Ei tähän ole yksiselitteistä vastausta - ja sitä tuskin tulemme tällä palstalla löytämään!
Toisaalta yrityksissä matkakulut ovat menneet enemmän tai vähemmän nollille, siinä syntyy säästöäkin! Edustus- kokous- ja vieraanvaraisuusmenoja ei voi näinä aikoina syntyä jne. Ei kaikki ole niin mustavalkoista
t. 10 vuotta pienten ja keskisuurten yritysten talouskonsulttina.
Jokaisella yrittäjällä on oman kirjanpitäjä joka huolehtii raha-asioista, joten tilintarkastus ei ole mikään ongelma.
Siitäpä vaan tekemään tilintarkastuksia, siinä ei jää kellekään mitään käteen.
Toisin on suuremissa yrityksissä, niissä olisikin jo kaluttavaa.
Oletko tutustunut kyseisten yritystukien hakuprosessiin lainkaan?
Tosiasia on, että yrityksillä on mennyt huonosti jo jonkin aikaa ennen koronaakin. Talous oli menossa kohti lamaa joten ei kai se ihme ole. Koronasta voi olla tukiin monille yrityksille myös apua selviytymiseen, ilman koronaa olisivat menneet konkkaan.
Yrittäjät yrittää aina vetää välistä...
Vierailija kirjoitti:
Yrittäjät yrittää aina vetää välistä...
Eipä ole paljon mistä välistä vetää... kun markkinat määrää hinnan ja asiakas seilaa sinne missä halvin.
Itselleen ja mahdollisille työntekijöille? Olettaisin pienemmillä yrittäjillä olevan ihan painajaista juuri nyt.