Onko ihmisillä vielä korona-kriisin jälkeen varaa palveluihin ja harrastuksiin?
Olen miettinyt jo pitkään yrityksen perustamista. Luulen, että starttiraha olisi ainakin helppo saada kriisin jälleen.
Mutta onkohan kenelläkään vara ostaa palveluja?
Kommentit (9)
Saa nähdä nyt. Jos työt pysyy niin varmasti.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Nyt tulee maailmanloppu.
Niin no lähinnä olisi koonnastavaa tietää miten 90-luvun laman myötä oli kysyntää palveluille
Jos palvelu on sellainen jota tarvitaan, siihen on varaa myös kriisin jälkeen.
Ja silloinhan on hyvä aloittaa muutenkin, jos on kato käynyt kilpailijoitten keskuudessa.
Kyllä rahaa on ja sitä riittää. Eri juttu sitten, onko sitä niin paljon, että kellään on varaa ostaa mitään. Saattaa olla, että joillakin on rahaa ja joillakin ei, mutta monilla on.
On niillä, jotka ovat edelleen töissä ja jotka pääsevät koronan jälkeen takaisin joko omaan työhönsä tai muualla.
Työttämäksi jääneillä, maksuhelpotuksia saanneilla ja kovia velkoja kantavilla ei ole varaa mihinkään muuhun kuin peruselämään.
Toisaalta, ei tarjontaakaan ole enää niin paljon kuin aikaisemmin. Ravintolat ja lounaspaikat vähenee, matkatoimistot vähenee, ja hinnat nousevat huikeasti.
Myös ruuan hinta tulee nousemaan Suomessa todella paljon.
Vaikeat ajat ovat edessä suurimmalle osalle suomalaisia, niin köyhille kuin keskituloisillekin. Ei voi mitään.
Luonto on taas näyttänyt voimansa.
90-luvun lamasta selviämistä auttoi paljon Nokian nousu.
Mistä saattaisiin tuollainen "Nokia" nyt tämän laman avuksi?
Minulla olisi.
En tiedä onko lempi kampaajani pystyssä.
Olen häntä kyllä tukenut kriisin keskellä
Up