En halua että tää korona-aika loppuu koskaan
Tämä on ihan parasta. Lapset on kotona, voidaan tehdä kaikkea kivaa ja olla vaan yhdessä. On aikaa tehdä kaikkea, mitä ei tule muuten tehtyä. Laittaa kotia ja puutarhaa, järjestellä valokuvia, leipoa.
Etätyöt on jees, kun ei tarvitse kestää sitä turhanpäiväistä kokousrumbaa. Saan paljon enemmän aikaan työjutuissa, on mahtava flow. Ei tartte aamulla herätä aikaisin, ei laittautua, ei olla epämukavissa siisteissä vaatteissa.
Ulkoillaan lasten kanssa hienoissa maisemissa, siitä saa energiaa. Tulee liikuttua ja elettyä terveellisesti. Mieskään ei matkusta, vaan kokkaillaan ja saunotaan yhdessä enemmän kuin vuosikausiin.
Toisin sanoen, kaikki on nyt paremmin kuin koskaan. Paluu arkeen tulee olemaan katkera.
Kommentit (16)
No mä olen terveydenhoitaja/kätilö äitiysneuvolassa ja työt jatkuu normaalisti, mutta silti tää aika on tuhat kertaa rennompaa, ku se koulurumba/pk-rumba kaikkine teemapäivineen ja muistamisineen. Koululaiset hoitavat idän avulla koulun ja hienosti itsenäisesti tehtävät. Isä tarkistaa tarvittaessa. Ovat vielä pieniä, joten osataan auttaa tarvittaessa. Ja toinen asia mikä miellyttää on se, että ei mene rahaa kaikkeen turhaan osteluun, kylpyläreissuihin, leffoihin, superparkiin tms. vaan käydään luonnossa, puistossa ja ollaan omalla porukalla. Paluu juurille.
Teillä on sitten ihan oikeasti ollut turhanpäiväiiä kokouksia, jos niitä ei pidetä etänä. Itselläni ei kokoukset ole vähentyneet, kaikki tarvittava pidetään etäyhteyksillä. Tosin niin on tehty kyllä ennenkoronaakin, koska osallistujia on useilta paikkakunnilta ja eri maista. Myös turhaa matkustelua syyllä 'nice to see' on onneksi alettu vuosien myötä välttää.
Hohhoijaa. Ne lieveilmiöt kyllä tulee näkymään teidänkin arjessa myös negatiivisesti, kun tilanne pitkittyy.
Sama täällä! Nautin, kun ei tarvitse vääntää vetelien oppilaiden kanssa kasvotusten. Jos eivät ole paikalla tunnilla tai eivät tee tehtäviään, se ei ole minun murheeni vaan ihan täydellisesti huoltajien. Ei tarvitse kuunnella minkäänlaista älämölöä, ja jos oppilaat yrittävät pitää mökää Meetissä, yksinkertaisesti mykistän heidät.
Toivoisin, että jatkossa aina kun maata uhkaa jokin influenssa tai noro tai mikä tahansa mahdollisesti tarttuva tauti, siirrymme erittäin herkästi etäopetukseen.
t. opettaja
Samaa mieltä. Vapautta maistaneena en ikinä halua takaisin avokonttoriin.
Onneksi ei jatku. Sä voi mun puolestani vaikka leikkiä koronaa lopun ikääsi.
Et taida edes tajuta mitä tämä tekee jansantaloudelle.
Vierailija kirjoitti:
Onneksi ei jatku. Sä voi mun puolestani vaikka leikkiä koronaa lopun ikääsi.
Et taida edes tajuta mitä tämä tekee jansantaloudelle.
Mitä sinäkin kuvittelet siitä taloudesta tietäväsi? Huvittavaa että viimepäivinä kaikki kalkattajat ovat heittäytyneet taloustieteilijöiksi ja narisevat miten kansantalous menee tulevaisuudessa niin, näin ja noin.
Vierailija kirjoitti:
Ei rahahuolia siis?
Ei meillä ole, vaikka yleinen tilanne huoletttaakin talouden kannalta. Yritän vain jotain hyvääkin tästä löytää.
Minäkin voin paljon paremmin, kun saa olla enemmän kotona. Saan paljon enemmän aikaan, kun voin suunnitella omat aikatauluni eikä tarvitse elää niin, että aina on mentävä jonnekin ja siihen kuluu aikaa, mutta hyöty on pieni. Päivä katkeaa tai kuluu ihan turhaan.
Vierailija kirjoitti:
Teillä on sitten ihan oikeasti ollut turhanpäiväiiä kokouksia, jos niitä ei pidetä etänä. Itselläni ei kokoukset ole vähentyneet, kaikki tarvittava pidetään etäyhteyksillä. Tosin niin on tehty kyllä ennenkoronaakin, koska osallistujia on useilta paikkakunnilta ja eri maista. Myös turhaa matkustelua syyllä 'nice to see' on onneksi alettu vuosien myötä välttää.
Tämä. Meillä on nyt kaiken laisia tiimikokouksia ja statuspalavereja huomattavan paljon enemmän kuin ennen. Joskus voi mennä jopa koko päivä pelkissä palavereissa ja mitään ylimääräistä ei ehdi tekemään.
Mikäs tässä lomautettuna, mutta säästöt ei riitä kovin pitkään. Kohta se näkyy teilläkin!
Vierailija kirjoitti:
Hohhoijaa. Ne lieveilmiöt kyllä tulee näkymään teidänkin arjessa myös negatiivisesti, kun tilanne pitkittyy.
Näin on mutta otetaan nyt ilo irti kun vielä voidaan, kun ei (vielä) olla sananmukaisesti köyhiä eikä kipeitä. Mitä järkeä on alkaa synkistelemään ennen aikojaan?
Mulla täsmälleen samat fiilikset kuin ap:lla ja muutamalla muulla vastaajalla. Tämä paluu juurille on ollut ihanaa. Ei paineita tehdä mitään/käydä missään. Paitsi etätöissä. En ole aikoihin ulkoillut näin paljon ja nauttinut ihan perusasioista, on ihanaa kun koko perhe kerrankin kotona. Lapset innostuneet jopa leipomaan, mitä ei ole ikinä ennen tapahtunut.
Yleinen taloustilanne toki ahdistaa. Oma talous ei niinkään, koska se on vankalla pohjalla. On ollut kyllä muutenkin ihmeellistä, miten vähällä rahalla pärjää kun on tullut käytyä lähinnä vain ruokakaupassa. Yli puolet jäi palkasta säästöön.
Samis