Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Opettajat laiminlyövät etäopetuksen, se on laitonta

Oppilaat turhaan tuuliajolla
02.04.2020 |

"Opettajien jäykät ”digiasenteet” koituivat etäopetuksen kohtaloksi ja oppilaat joutuivat tuuliajolle."

"Eihän koronaviruskriisi olisi vaatinut muuta kuin ihan samanlaista opetusta kuin tähänkin asti on tehty. Ainoastaan muuta ei tarvitse siihen kuin tietokoneet ja nettiyhteydet väliin. Monella kaupungilla on jo tiimityö- ja videoneuvotteluvälineet. Opetus videneuvotteluna ja oppilaat seuraamaan sitä kotona. Nyt koulut hölmöilevät sen Wilman kanssa oikein kunnolla. Tämä tilanne taitaa olla jopa laitonkin, oppilailla on lakiin perustuva oikeus saada opetusta ja sitä voidaan tarjota videoneuvotteluna."

. . .

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jormanordlin/opettajien-jaykat-digiase…

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun jäykät asenteeni kestivät tasan vkon. Pitää vain uskaltaa kokeilla yrityksen ja erehdyksen kautta videoyhteyksiä.

Nautin jotenkin tosi paljon, kun saa parinkymmenen virkavuoden jälkeen oppia uutta, vaikka toki syy siihen (koronakriisi) on kamala.

T.yläkouluope

Vierailija
2/4 |
02.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkäs teet kun rehtorilta tuli käsky ettei mitään muuta viestintäkanavaa saa käyttää kuin wilmaa. Yritin taistella että eikö edes ilmaisia ohjelmia kuten tämä jne. Mutta ei. Pakko tehdä miten esimies määrää. Ja kyllä, hakemukset on vetämässä muihin kouluihin ensi syksyksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lasten koulussa on etäopetusta. Mutta tiedoksi vaan valittajille, että varsinkaan alkuvaiheessa etäopetusta ei voinut käyttää yhteyksien ylikuormittumisen vuoksi. Piti keksiä "läksyjä", kunnes kaikki toimii. Koko Eurooppa on etäopetuksessa ja etätöissä. Jos olette lukeneet uutisia niin myös lapset ja nuoret ovat tehneet palvelunestohyökkäyksiä. Sakkojahan siitä rapsahtaa.

Vierailija
4/4 |
02.04.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perusopetuslaki ei edes tunne käsitettä etäopetus, että se siitä laittomuudesta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi yksi