Lääkärit olivat opintomatkalla Lapissa, mukana yksi koronavirukseen sairastunut – Nyt kolmasosa kaikista Husin ortopedeistä on karanteenissa
Kaikkiaan Husin hoitohenkilökunnasta on tällä hetkellä poissa työstä noin 10 prosenttia työvoimasta. Mäkijärven mukaan määrä on sama myös lääkäreiden osalta.
”Tämä [koronavirustapaus Levillä] on sinänsä harmillinen tapahtuma, mutta kuvaa tietysti tätä asiaa minkä keskellä olemme.”
Levin koulutustapahtumaan osallistui lähemmäs 200 lääkäriä eri puolilta Suomea.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006447071.html
Kommentit (77)
Terveydenhuollossa on siis varaa järjestää koulutustapahtumia Levillä, mutta raha ei riitä kasvomaskeihin ja suojakäsineisiin? Sanoisin, että onpa prioriteetit tässä maassa kohdillaan.
tuo tilaisuus oli 8.maaliskuuta joten toivottavasti se tarkoittaa ettei muut sairastuneet. kenties tämä lääkäreiden ihmeellinen altistus vähenee tästä jos ottavat opikseen, parempi ettei tapahtunut huhtikuussa
Vierailija kirjoitti:
Entäs se Tampereen lasten syöpä osaston lääkäri?
lasten syöpäosaston hoitaja helsingissa, mutta aika lähelle sulla meni...
Vierailija kirjoitti:
Mikähän noissa hiihtokeskuksissa vetää juuri lääkäreitä puoleensa?
Harjoitellaan reiän pyöreänäpitoa?
Mitä näiden lääkäreiden päässä liikkuu.
Suomessa talous on romahtanut ja ollaan poikkeustilassa, joka oli aikaisemmin voimassa sota-aikana ja siihen syylliseksi löytyvät terv.hoidosta ja opettajista. Ja kansa on laitettu polvilleen ja köyhyyteen.
Suurin osa koronavirus tartunnoista on todettu lääkäreillä ja opettajilla. Miksiköhän?
Vierailija kirjoitti:
tuo tilaisuus oli 8.maaliskuuta joten toivottavasti se tarkoittaa ettei muut sairastuneet. kenties tämä lääkäreiden ihmeellinen altistus vähenee tästä jos ottavat opikseen, parempi ettei tapahtunut huhtikuussa
Tilaisuus alkoi 8. päivä ja päättyi 13.3.
Jooh, päin helvettiä menee kaikki. Niin oma elämä kuin kaikki muukin ilmeisesti.
Jos lähden nyt Leville, kumpi tarttuu todennäköisemmin matkaan: lääkäri vai korona?
Luulin että pohjoisessa osataan olla edes vähän fiksumpia kuin muualla maailmassa.
No, eipä näköjään.
Lääkärit, eliittiä, joiden pitää käydä skimbaa Alpeilla. Samaa tekee meillä töissä insinöörit.
VTUN URPOT