Kape kavahtaa uusia vegetuotteita
"Kape Aihinen on hyvän ruoan sanansaattaja, joka kouluttaa suomalaisia luennoillaan sekä Kaappaus keittiössä -tv-ohjelmassa. Onko jotain tiettyjä ruokia, joita haluaisit suomalaisten lautaselle?
- Haluaisin, että yhä enemmän käytettäisiin puhdasta ja rehellistä ruokaa. Jos olisi paljon enemmän kauppahalleja, ja voitaisiin ostaa kotimaiset lihat, kalat, kasvikset ja vihannekset omilta tiskeiltä. Mitä enemmän ostetaan valmiiksi pakattua, prosessoitua ruokaa, niin se ei ole rehellistä.
Ruokakauppoihin on tullut uusia lihan- tai maidonomaisia tuotteita vegaani-nimikkeen alle. Mitä Kape Aihinen on niistä mieltä?
- Tutkikaa hyvät naiset ja herrat, että mitä niissä on. Mun on vaikea niihin syttyä, sillä niissä ei ole aitoja juttua, ei ole porkkanoita, eikä lanttua, ei pihviä, ei siikaa. Esimerkiksi kaurakermassa voi olla yksi prosentti kauraa ja sen lisäksi palmuöljyä.
- Vaikka ne tuntuisi tai maistuisi samalta kuin alkuperäinen, niin mulle se ei ole sama. Olen erittäin vanhan liiton kokki ja uskon laadukkaisiin raaka-aineisiin."
Kommentit (8)
En pysty syömään kotimaisia kirsikkatomaatteja ilman että menee suupielet rikki. Ulkomaisia pystyn. Jännä juttu.
Olen kyllä Kapen kanssa samaa mieltä.
Eilen muuten osui kaupassa silmiin seitan-leikkele. Ajattelin ensin että miksipäs en kokeilisi, mutta lähemmin kun pakettia tarkastelin niin jäi kauppaan. Valitettavasti näytti.. No, ei niin herkulliselta. Sama koskee näitä nyhtökauroja, härkiksiä ym.
Suolisto takuulla tulehtuu näihin prosessipaskoihin.
Samaa koulukuntaa Kapen kanssa. Itse tehty pellillinen uunikasviksia on jees, vaikka sekasyöjä olenkin. Mutta nämä hirveät feikkipöperöt oksettaa ihan maistamattakin.
Vierailija kirjoitti:
Suolisto takuulla tulehtuu näihin prosessipaskoihin.
En ole itse ainakaan huomannut mitään kielteisiä vaikutuksia vaikka syön noita lähes päivittäin. Itselläni sen sijaan suolisto ei tahdo oikein sietää kaikkia prosessoimattomia ruokia. Esim. monet raa'at prosessoimattomat vihannekset aiheuttaa allergiaoireita ja prosessoimattomat palkokasvit ripulia. Sen sijaan prosessoidut palkokasvivalmisteet kuten härkis tai soijaproteiininakki ei aiheuta ongelmia.
Mielenkiintoinen tulkinta tuo otsikon "kavahdus". Kapehan kannattaa katsomaan mitä syö ja suosii itse rehellisi raaka-aineita valmisruokien sijaan.
Mä en tajua kasvismaitojen paheksuntaa. Miten paljon ajattelette maidossa olevan jotain maitopartikkeleita? Joku 95% maidostakin on vettä, ja lehmää on vaan 5%.
Ja ainakin Kaslinkin peruskaurakermassa ei ole palmuöljyä.
Ei niitä mikään pakko ole syödä. Itse tykkään niistä ja käytän usein proteiininlähteinä kasvisruokavaliossa. Varsinkin soijaproteiinivalmisteita, quornia ja härkistä. Minulle luonnollisuus ei ole mikään itseisarvo. Luonnosa on paljon myrkyllistä ja terveydelle huonoakin, samoin keinotekoisessa voi olla myös hyvää tai huonoa.