Synnytysten kestosta
Kuinka kauan kesti ensisynnytyksesi ja kuinka pitkään toisen lapsen syntymä?
Etenkin kiinnostaa, mikäli ensisynnytys on ollut nopea, niin kuinka nopeasti toinen lapsesi syntyi.
Kommentit (24)
Ensimmäinen n. 7 tuntia, synnärillä oltiin vain 1,5 h. Seuraavasta tihkutti lapsivettä kuutisen tuntia ennen kuin supistukset alkoivat, supistusten alusta alle 2 tuntia siihen että istukkakin oli ulkona.
Eka kesti 6,5h (ponnistus 15min), toinen 1h 45min (ponnistus 2min, piti hidastella). Onneksi olin jo valmiiksi laitoksella.
Ensimmäinen melkein vuorokauden. Toinen 4 tuntia.
Mulla ei kyllä ollut nopeita. Eka kesti 38 tuntia, ponnistus 20 minuuttia, toka 12 tuntia, ponnistus 10 minuuttia, kolmas käynnistetty 6 tuntia, 2 ponnistusta.
Eka kesti kolme tuntia. Vauva oli pieni ja syntyi keskosena. Toinen synnytys kesti neljä tuntia, vauva oli normaalikokoinen ja lähes täysaikainen.
Ensimmäinen 29 tuntia, ponnistusvaihe 19 minuuttia.
Toinen 6 tuntia, ponnistusvaihe 6 minuuttia.
Ensimmäinen ei ollut synnytyksen käynnistyessä edes kinnittynyt, toinen käynnistettiin ballongilla ja olin synnytyksen käynnistyessä jo 4cm auki.
Eka seitsemän tuntia n.10-17 ja toka samoin 7 tuntia n.22-05. Päivä- ja yövauva :)
Ensimmäisen ja toistaiseksi ainoan kohdalla synnytys kesti 36 tuntia, ennen kun päättyi kiireelliseen sektioon.
Eka synnytys kesti 7h ja ponnistusvaihe melkein 1h. Toinen synnytys kesti alle 2,5h ja ponnistusvaihe 9min.
Eka 2,5 h ja toka 1,5 h.
Ei kai se siitä enää olisi voinut lyhentyä.
Eka synnytys oli alle 4 h. Odotan toista, joten saa nähdä mitenhän nopeasti tämä toinen tulee aikanaan maailmaan.
Ekan kanssa tein pohjatyötä yli 30 tuntia (säännölliset supistukset) mutta ponnistusvaihe oli lopulta lyhyt sen jälkeen, kun kalvot puhkaistiin anturin kiinnittämistä varten. Kolmekiloinen keijukainen.
Tokan kanssa meni ehkä vajaa vuorokausi, mutta ponnistusvaihe oli pitkä ja tuskallinen, vauva oli nelikiloinen, juuttui ensin päälaen kohdalta, sitten poskista, sitten hartioista, sitten lantiostakin vielä. Ja supistukset loppui kesken.
Ensimmäinen 23tuntia. Toinen 6tuntia. Kolmas 19tuntia.
Toisen ja kolmannen välillä 10-vuotta. Ehkä siks tuo kolmas kesti niin kauan?
Toivottavasti itsekin pääsisin synnytyksessä sitten aikanaan helpolla ajallisesti, eikä tarvitsisi kärvistellä vuorokausitolkulla ilman, että mitään tapahtuu.
Eka noin 8h
Toka 1½h (käynnistetty)
Kolmas 5½h
Neljäs 4h (käynnistetty)
A n. 17 h, imukupilla autettu, napanuora kahdesti kaulan ympärillä (3,9 kg)
B salissa 2h, normaali synnytys (4,1 kg)
C salissa 1h, viikon yliaikainen ja suppokäynnistys (3,4 kg)
.... ja näin saimme 3 poikaa 4,5 vuodessa perheeseemme.
Hei, lisää näitä kestotarinoita !
Up