Pitääkö vesirokkoa sairastava eristää?
Meillä on neljä lasta ja eka tuli kans just vesirokkoon. En tiedä mistä on sen saanut, mutta täytyyhän se joskus sairastaa pois, eli ok. Mutta täytyykö minun nyt eristäytyä perheeni kanssa koko kesäksi, ettemme tartuta?
Kommentit (34)
ei todellakaan elä kauaa pinnoilla, koska se on VIRUS. Ja virus elää normaalisolun sisällä, eikä kauaa ulkopuolella. Lukekaa bilsaa.
Eli tartunnan saanut yskii viruksia toisten hengitysilmaan (jo ennen rakkuloiden ilmestymistä). Kosketustartunta suoraan vesikelloista on myös mahdollinen, mutta kosketustartunta ostoskärryistä menee jo erittäin epätodennäköisen puolelle.
Mutta hei, eikö se ole ihan yks' hailee tarttuuko se ennen vai jälkeen ja ilmasta vai vedestä, oleellista on että päätös siitä haluaako vesirokkoa vai ei kuuluu sille jonka te sairastavat altistatte! Älkää siis päättäkö toisten puolesta onko naapurinkaisalle nyt hyvä aika tartuttaa vesirokko vai ei.
Vierailija:
Koska sillonhan se voi olla vaikka kaupan ostoskärry....
Kumoatte omia väitteitänne koko ajan.
Siis todella pahan. Vuosi rokon jälkeen eli aivan lääketokkurassa, nykyään ei voi ilman valvontaa olla edes päiväunilla.
Että niin harmiton tauti. Arvatkaa onko meillä lapset rokotettu?
Omalla pihalla tietysti voi terveet lapset leikkiä, tai sitten voit neuvotella pihan äitien kanssa että haluavatko tartuttaa lapsensa tarkoituksella (tuskin kesäaikaan). Voipihan se olla jo tarttunutkin, kun tartuttaa koko itämisaikansa muistaakseni.
Näin toimin itse.
Se on todella tarttuva tauti ja tarttuu jo monta päivää ennen ensimmästä oiretta. Oireet kestää n. viikon ja sinä aikana potilaan pitää olla kotona eikä tautia levittämässä. Itselläni meni yksi kesä yli 2 viikkoa kotona kun kaksi lasta poti sen peräjälkeen.. tai viikko taisi olla väliä. Onneksi esikoinen oli sairastanut sen jo aikaisemmin.
Parempi sairastaa lapsena, vaikka olisi kesä!
Vesirokkoinen täytyy eristää juuri siksi että ei tartuttaisi aikuisiin tai raskaana oleviin... olitko ihan tosissasi?
Ja kyllä minua vituttaisi jos menis vaikka etelänloma (monilla on niitä heinäkuuksi varattuna) siksi että naapuri ei viitsinyt eristää lapsiaan vaan päästi vesirokkoisena tartuttamaan omat lapset.
Lapsi ei raapinut tai valittanut mitenkään. Tuli mieleen, että jos se noin helppo tauti on, niin mitä siitä...
t. Kiva kiva mitä ajattelevaisuutta.
kuopuksellani oli todella paha vesirokko ja jälkitautina korvatulehdus ja lopulta keuhkokuume.
Älkää nyt hemmetissä levittäkö sitä ihan huvikseen!
Eli ne joilla EI OLE näppyjä tai näpyt jo kuivumassa OVAT vapaita liikkumaan!
aikuisille se on kaikkea muuta kuin helppo sairaus. Tervekin aikuinen joutuu usein sairaaalaan vesirokosta. Käyttäkää nyt järkeä ja pysykää kotona kunnes tartuttamisaika on ohi. Vai miksi luulette, että esim. lentokoneseen vesirokkoisena meno on ehdottomasti kiellettyä?
NE TARTTUU VAIN MÄRKIMISVAIHEESSA, ei enne eikä jälkeen. Eli muut lapset ovat vapaita tekemään mitä vaan!
Elinsiirtopotilas kun voi kuolla siihen(kin) " mitättömään pikkuvirukseen" .
Ja juuri tuon infektioriskin takia me emme käy juuri koskaan missään, kerhoihin tai päiväkotiin meneminen ei tule kuuloonkaan, muskari piti lopettaa koska aina sinne joku lapsi tuotiin sairaana...
Kauppankaan ei vissiin voi lasta viedä koska sinne sitten tulee joku fiksu tartuttamaan vesirokkoa ihan siksi että parempi sairastaa nyt kuin aikuisena...
Jos eivät ole, he saavat erittäin suurella todennäköisyydellä tartunnan parin viikon sisällä. Tartuntariski on suurimmillaan jo silloin, kun ensimmäiset näpyt vasta tekevät tuloaan.
Sairaslapsi . com sanoo että:
Tartunta:
Vesirokko on erittäin tarttuva tauti, jonka itämisaika on kaksi viikkoa. Tartunnan voi saada sekä ilmasta että kosketuksesta. Vesirokko tarttuu sekä itämisaikana että taudin puhjettua - siihen asti, kunnes viimeinenkin näppylä on hävinnyt.
Lasten lääkärikirja taas sanoo että märkäaika. Että päättele sitten siitä.
Vierailija:
Jos eivät ole, he saavat erittäin suurella todennäköisyydellä tartunnan parin viikon sisällä. Tartuntariski on suurimmillaan jo silloin, kun ensimmäiset näpyt vasta tekevät tuloaan.
Miksi koko kesä? Jos se nyt on yhdellä, niin tarttuu muillekin ja itämisaikaa on maks kuukausi. Voi tartuttaa jo kolme päivää ennen rakkulavaihetta.
Sairastakaa vaan ihan rauhassa kotona.
vaikea aivokuume. Sairaalassa oltiin useampi viikko, onneksi lapsi toipui lähestulkoon kokonaan. Onneksi en ollut tahalleni käynyt vesirokkoa hakemassa jostain (siis vieraillut tahallaan sairaan luona) koska en olisi ikinä antanut sitä anteeksi itselleni. Lapsi kärsi todella paljon ja kuntoutuskin kesti aika pitkään.
Vesirokko tarttuu muutam päivä ennen näppyjen tuloa. Omalla pihalla voitte olla tietenkin.