Tekstiviesti etua.fi-nimellä, "Aseta markkinointikielto antamalla henkilötunnuksenne 4 viimeistä merkkiä oheiseen kenttään" Uskallanko?
Minulle tulvii noita lainan- ja ties minkä tuputtajien viestejä ja haluaisin että niitä ei enää tulisi. Mutta uskallanko antaa tuollaiseen viestiin henkilötunnukseni loppuosaa??
Kommentit (14)
Miksi et vaan laita numeroita estoon?
Häiritsevästä ja aggressiivisesta mainonnasta voi myös vinkata kuluttaja-asiamiehelle tai paikkakuntasi kuluttajaneuvojalle. Luultavasti et ole ainoa uhri.
En antais. Mulla kai niis on et "lähetä stop" tms. Se mitä täytyy laittaa jos haluu lopettaa. Laita estoon ne numerot. Mä teen niin kun ei tiedä paljo se viesti sinne maksaa sit lopulta laittaa.
Ei missään nimessä. Roskapostin lähettäjät tietävät, että luet viestejä, jos vastaat. Myyvät sitten osoitteesi eteenpäin.
Kävelet suoraan väistämättä vastaantulijoita oletpa sitten iso mies tai voimaantunut nainen tai ihan mitä tahansa. Jos kuitenkin joudut väistään, niin ihan pikkasen pukkaset.
Ja jos soittavat niin ihan voit sanoa, että on puhelinmarkkinointikielto, vaikkei oikeasti olisi. Nopeasti lopettavat puhelun.
Miten saan sen numeron estoon? Puhelin on Wiko Lenny 2
Ap
Ja tuossa lähettäjässä ei näy mitään numeroa, viestissä lukee vaan Etua.fi
Anteeksi nyt, mutta tämä on ensimmäinen älypuhelimeni ja olen huono tämän kanssa.
Ap
Miksi kukaan haluaa sinulta henkilötunnuksen loppuosan, jos haluat kieltää puhelimeen tulevan mainosviestinnän? Mietipä kaksi kertaa.
Voi toki olla taas Porvoon porukkaa, mutta oikeasti näinkin pölvästejä ihmisiä on.
Googlaa puheli markkinoinnin esto. Valitse palveluista se joka maksaa muutaman kymmenen senttiä, toimii mulla.
Puhelinnumeron eston saat puhelimen ohjeiden mukaan, itse hakisin asetuksista "etsi" tai "hae" komentoa käyttäen.
Jos epäilet että taitosi tai terve järkesi ei riitä, kysy neuvoa joltain johon luotat. Syntymäaika on helppo saada, ne vikat neljä merkkiä taas vaikeampi, älä anna niitä.
Elä kehtaa.