Syntyvyyden laskun syyt tässä:
1. Yleisen tapakulttuurin huonontuminen ja karkeistuminen: parit eivät osaa ja saa toisistaan enää toisilleen kunnollisia hyviä palautteita muodostaakseen kestävän siteen. Tapkulttuurin karkeistuessa ei tul riittävää palkitsemista olla yhdessä parien välillä.
2.Mielihyväperiaatteen lietsominen ja tavoitteleminen, pitkän prosessoinnin ja avioprojektien sijaan etkellisten nautintojen tyydyttäminen.
3. Mahdottomat ulkonäkökriteerit mediasta syötettyina
4. Systeemi pitää parit kiireisinä hankkia vertailussa pärjäävä elintaso
5. Huolimatta naisten aseman muka parantumisesta on naisen asema huonontunut , sillä paineet samalla uraan mahdottomat. Naisilla tuplataakat. Tasa-arvo käsitetty väärin, materiaalisena.
6. Lääketiede antaa elämän pituudesta lisääntymisen suhteen harhaisen kuvan, vaikka hedelmällisyysikä onkin edelleen osapuilleen sama kuin aiemminkin. Ihmiset ajattelevat voivansa lisääntyä jo miten ja milloin vaan, miltei.
Kommentit (9)
Nojaa, ehkä kyse on vaan siitä, että ei ole tarpeeksi halua tehdä lapsia. Kyllä niitä lapsia edelleen tekee ne, jotka niitä tarpeeksi haluaa. Onko ihmiset silloin heikkoja vai vahvoja jos yhteiskunta ja ympäristö vaikuttaa hallitsevasti kumoten sen, mitä yksilö itse haluaa.
8. Pojat ja isät eivät saa läheskään riittävää ohjausta parinmuodostukseen vaan joutuvat etismään käytösmalleja netistä ja pornoteollisuudesta. Kuva naisesta jää esineelliseksi ja kertakäyttöä suosivaksi ja fyysisen mielihyvän tasolle. Tämä rappeuttaa miehiä.
9. Sotaretkien ihannoiminen/sotapelit ja jopa monet urheilulajitkin mediassa raaistavat ja yksitasoistavat miesten mielikuvaa miehenä olemisestaan, näissä lajeissa ihannoidaan avointa kovuutta ja väkivallan käyttöä ja jopa media mässäilee niillä piirteillä. Varsinaisen pesänrakennuksen kannalta tällä on naiselle viesti joko löytää itselleen heikkona suojelija ja linnanrakentaja. Käytännössä mies on vaan ihminen ja kaikille ei löydykään sitä teräsmiestä rakentamaan pesää lapsille. Yhä suurempi osa naisia luovuttaa tällaisen ihmemiehen kuvan kanssa etsimisensä.
10. Kristillisten perheperinteiden murentuminen. Kun ihminen jää vaille opetusta jossa jokaisella luodulla on arvo sinällään ja jokaista tulisi kunnioittaa Jumalan kuvana niin ihminen alkaa kohdella eriarvoistavasti muita. Tämä heijastuu suoraan pariodostukseen siten että päässä on kuva jota kohti lähdetään etsimään sopivaa puolisoa, sen sijaan että annettaisiin avoin mahdollisuus tutustumiseen ja tilaa toiselle. Pareja ei enää synny/niitä etsitään harhaisemmista suunnista. Ihmisen arvosta tulee vaan käyttöarvo. Jopa viihdyke. Lapsi koetaan taakkana ja rajoittavana tekijänä mahdollisuuksien walmart /Ikea /travel -elämässä. Pitää olla extremeä ja täyttää muka pääkoppa elämyksillä. Sen sijaan että harjoitettaisiin aisteja ja kykyjä empatiaan, hoivaamiseen ja pelkkään yhdessäoloon lasten kanssa.
11. Materialismin palvominen, henkisten arvojen sijaan. Lasketaan paljonko lapsi maksaa ja koska kaikki on pystyttävä tarjoamaan hänelle muka heti niin keskitytään ensin hankkimaan riittävä elintaso kuten muillakin ettei lapselta jää muka puuttumaan mitään- vaikka häneltä puuttuukin usein tärkein: vanhempien aika ja tuki.
Eikö e-pillereitä ja hedelmällisyyden yleistä laskua oteta mukaan?
12. Ei vaan kiinnosta lasten saaminen.
Vierailija kirjoitti:
Eikö e-pillereitä ja hedelmällisyyden yleistä laskua oteta mukaan?
Tässä olikin lista MYSTEERISYISTÄ, joitten takia syntyvyys laskenut. Kyllä ne kuuluvat mukaan.
7. Sosiaalinen systeemi antaa pelottavaa vaativaa signaalia naisille ja perhe- elämästä lapsiperheenä. Vaikka sen tulisi tukea se koetaan vaativana ja hajoittavanakin tekijänä jo mielikuvissa. Se pelottaa osaavatkö äidit käsitellä lasta ja tarjota perheenä kaiken mahdollisen. epäluottamusta tuo myös perheitten ja lasten ihan eriarvoinen kohtelu lasutapauksissa. Mielivaltaa koetaan.