Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Professori: Suomen (ja seksikkään Sanna Marini) suurin ongelma ovat tukiloukot ja niihin hallitus ei puutu!

Vierailija
29.01.2020 |

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3836e1c9-e8f9-4194-bcde-fcc542561…

Kaiken kaikkiaan arviointineuvoston raportti piirtää karmean kuvan Marinin hallituksen taloudenpidosta.
Talouspolitiikkaa on löysää eikä se synnytä minkäänlaista pelivaraa mahdollisen taantuman varalle.
Julkisen talouden kestävyyden varalle ei laadittu uskottavaa suunnitelmaa.

Työllisyyspolitiikka huutaa kunnon suunnitelmaa ja arviota siitä, miten hallituksen sinänsä hyvä työllisyystavoite eli 75 %:n työllisyysaste saavutetaan. Tilanteessa tavoitteen saavuttaminen edellyttää arviointineuvoston mukaan suuria ja kohdennettuja politiikkatoimia.
Neuvoston erityishuomion tiedotustilaisuudessa sai Suomen korkealla jämähtänyt rakenteellinen työttömyys, mistä hallitusohjelma ei muuten hiisku sanaakaan.

Muistetaanhan että vain taloutensa hyvin hoitavalla valtiolla on mahdollisuus taistella ilmastonmuutosta vastaan! Nyt joudutaan ehkä ottamaan takapakkia ilmastoasioissakin ellei taloutta ja työllisyyttä hoideta kuntoon.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi neljä