Puutarha 2020
Mites teillä, joko sormet syyhyää istuttamaan kun ensimmäiset auringonsäteet osuvat ikkunalle?
Kommentit (7)
Mulla tarkoitus laittaa viikonloppuna ihan vaan yhtä lajiketta chiliä. Myöhemmin multiin menee tomaatteja, sitten samettikukkaa, päivänsineä ja tuoksuhernettä ja viimeisenä kesäkurpitsaa. Kurkun ja yrtin taimet ostan. Suorakylvönä tänä vuonna sokeriherneitä ja salaattia. Varastossa kevättä odottaa daalian juurakot ja pelargonit. Tulis jo kevät.
Oletteko te keillä on kasvimaa, tietyin väliajoin jättäneet sen viljelemättä? Näin kuulema pitäisi tehdä, mutta voiko asiaa korjata joillain ravinteilla.
Ja kyllä, kovasti syyhyää sormet päästä taimenistutuspuuhiin.
Ainakin tomaatteja, chilejä, oreganoa, basilikaa, lipstikkaa, perunaa, porkkanaa, sipulia ja kesäkurpitsaa aion laittaa. olisi myös kiva kokeilla vaikka lanttua tai punajuurta. Onko niiden viljelyyn vinkkejä.
Toivottavasti ei olisi ihan yhtä kuivaa, kuin pari viime kesää. Sellaista sopivasti kaikkea keliä toivoisin :D
Viime kesän myyräinvaasiosta oppineena suunnittelen parasta tapaa asetella muoviset istutuslaatikot alueelle minkä kuvittelin vielä viime kesänä muokkaavani laajemmaltikin kasvimaaksi. Kylvö-, ja istutuspuuhiin alan vasta keväällä, tarkoitus on laittaa loput viime kesäksi hankitut porkkanan ja punajuuren siemenet nyt tällä kertaa turvaan myyriltä, herneet näyttivät ehtivän hyvin ilman idättämistäkin, niitä siis myös heti kun vaan ilmat lämpenee.
Kukat jätin kaikki laiskuuttani maahan, osa niistä oli tarjouksesta ostettuja sipuleita joita ei edes nosteta talveksi suojaan, ja leveähköön penkkiin jätin juurakot jotka ohjeen mukaan olisi pitänyt kaivaa ylös. Elleivät pärjää mun pihalla hyysäämättä, eivät mun pihalle sitten kuulukaan.
Pohdin myös, josko kokoaisin myyränpitävän häkin, ja testaisin perunoiden nurmiviljelyä. Maa on kovaa ja savista, eikä tekisi mieli sitä isommin enää myllertää. Viime kesän hedelmäpuiden ja marjapensaiden istutus oli kyllä melkein kivaa, mutta ehkä säästän voimat ja lapion maan pinnalla tapahtuvaan hääräilyyn.
tänään laitoin pelargonin pistokkaat multaan ja hypistelin tomaatin siemeniä, mutta jätin vielä odottamaan. kävin kellarissa katsomassa kuinka siemenperunoiksi valitut ovat pärjänneet, hyvin olivat säilyneet. mukulabegonian mukulat laitan lähiaikoina multaan. viime kesänä laajensin kasvimaata joten nyt voin laajentaa valikoimaa. kehäkukkia ja auringonkukkia laitan kasvimaan ympärille.
Laitan osan aina viherlattoittumaan kylvämällä esim veriapilaa, hunajakukkaa, kauraa ja kääntämällä ne maahan. Kalkitsen. Lisään kompostia. Viljelykierto.
Mulla oli viime vuonna valtavat esikasvatukset ja sehän oli oikein kivaa siihen asti kunnes taimien koulimisen jälkeen joka paikka oli täynnä niitä purkkeja. :D Kesäkään ei tuntunut millään käynnistävän ja taimet senkuin venyi sisällä kasvivaloista huolimatta. Toki palkinto oli sitten mieletön, kun tomaatit ym alkoi tuottaa satoa ja kesäkukat kukkia.
Tänä vuonna otan hyvin, hyvin, hyvin maltillisesti. Vähän tomaatteja ja basilikaa, ja tomaatitkin vasta maaliskuun lopulla. Kukista ainoastaan daalioita ja sammareita esikasvatukseen. Kaikki muu suorakylvöinä tai valmiina taimina.
Olen kyllä jo ihan täysillä fiilistellyt tulevaa kevättä. En malttaisi odottaa ensimmäisiä myyntiin tulevia orvokkeja ja helmililjoja!
Chilit, ehkä 3 erilaista
Munakoisot
Paprika
Niillä alkuun
Ja
Sipulinalut ja larva-artisokka
Valaistus on
Mitä kukkia pitäisi jo nyt laittaa alulle