Mammapalsta suuri jouluruokakysely 2019
Ennen joulua yle ja HS etupäässä uutisoivat, että seitankinkut viedään käsistä ja että yhä useampi lisää kasvisruokien määrää joulupöytään.
Kävin seitsemässä ruokakaupassa tarkistamassa, että miten seitankinkut on menneet kaupaksi: hyllyt notkuivat myymättömiä seitankinkkuja, viim myyntipäivä oli täään tai huomenna.
Pyydänkin nyt vastaamaa kyselyyn jouluruoista. Vastatkaa vain te jotka vietätte joulua jouluruoan merkeissä.
Kommentit (10)
Vielä vuosi sitten jokavuotinen valhe oli että kinkut loppuu kaupoista ja silti joulun jälkeen alelaarit oli pullollaan kinkkuja.
Nyt sama juttu seitankinkun kanssa. Kuka viitsii syödå vehnäjauhoista tehtyä aromiaineilla tehtyä "kinkkua"
Meillä oli kyllä kinkku, mutta aiempaa pienempi. Kasviksia puolestaan aiempaa enemmän. Seitaniin ja muihin lihankorvikkeisiin ei kosketa.
Koko joulu joutaisi lopettaa. Ihmiset lihoo...
Ei ollut seitankinkkua, mutta tofua oli, niin kuin aikaisempinakin vuosina. Ei ole vain meidän perheen joulu, vaan sitä olivat viettämässä perheeni lisäksi vanhempani sekä molemmat veljeni sekä toisen veljeni perhe.
Vierailija kirjoitti:
Meillä oli kyllä kinkku, mutta aiempaa pienempi. Kasviksia puolestaan aiempaa enemmän. Seitaniin ja muihin lihankorvikkeisiin ei kosketa.
Millaisia kasviksia oli teillä enemmän?
Tällä hetkellä prosentit niin että n 10% tehnyt muutoksia joulupöytään ilmastosyistä. Noudattelee vihreiden kannatuslukuja.
Yhtä hulluja päätöksiä kuin ydinvoiman vastustaminen. Vihreät saastutti pallon kieltämällä ydinvoimaa siellä ja täällä.
Tämä oli jouluvale koko seitan huippusuosio.
Tuntuu että vain Kallion ituhipsterit syö seitaa