Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kätilön cocktail (midwives brew)?

jouluvauva
21.12.2019 |

Onko kukaan koittanut tätä varsinkin jenkeissä ja keski-euroopassa suosittua juomaa synnytyksen käynnistämiseen, midwives brew?

Siitä löytyy paljon videoita youtubesta ja tietoa englanniksi, mutta suomeksi ei mitään. Ainesosina on 3 dl aprikoosimehua, 2 dl sitruuna verbena teetä, 2 rkl mantelivoita ja 2 rkl risiiniöljyä. Nämä tehosekoittimessa sekaisin ja juodaan kylmänä tyhjään mahaan.

Ideana on, että manteliöljy ja muut ainesosat jarruttavat risiiniöljyn vaikutusta niin, että se ei aiheuta ripulia tai liian rajuja supistuksia, mutta saa kuitenkin homman liikkeelle 24h kuluessa, jos keho on synnytykseen valmis.

Oma laskettu aika tuli ja meni, välipäivinä käynnistetään jos ei ala ennen sitä. Kysyin tästä juomasta neuvolassa. Th tiesi mistä puhuin, mutta hän sanoi että eivät voi virallisesti risiiniöljyn käyttöä suositella, eikä sitä pelkältään pitäisi missään nimessä ottaa. Sanoi kuitenkin vähän kierrellen, että kun käynnistys on edessä joka tapauksessa ja tietysti parempi olisi että käynnistyisi itsekseen, niin esimerkiksi edellisenä päivänä näkisi tämän yhtenä mahdollisuutena, kun määrä on juomassa noin pieni.

Olen kauhutarinat risiiniöljyn riskeistä kuullut, mutta uskon että tässä tilanteessa uskaltaisin ehkä tätä koittaa, esim. päivän tai kaksi ennen käynnistystä.

Haluaisin kuitenkin kokemuksia, jos jollakulla niitä on. Varmasti on kuitenkin.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
21.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äitini käynnisti itse itsensä pelkällä risiiniöljyllä 60-luvulla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi kuusi