Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Papa-koe julkisella

Vierailija
13.12.2019 |

Pääsettekö kunnassanne papakokeeseen pyytäessänne? Itse pyysin koetta mutta sanottiin, että ellei mitään vikaa niin mentävä yksityiselle. 2v sitten olin joukkoseulassa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyikö joukkoseulonnassa mitään poikkeavaa?

Helsinkiläisenä olen joka kerta saanut lähetteen papaan sitä pyytäessäni, mutta toisaalta minulta on löytynyt lieviä solumuutoksia pari kertaa. 34-vuotiaana tiesin, ettei joukkoseulontaan olisi kuin kuukausia, mutta pyysin silti lähetteen kun en muistanut varmasti, koska papa oli viimeksi katsottu. Onneksi sain lähetteen, sillä jälleen löytyi solumuutoksia jotka vaativat kolposkopian.

Vierailija
2/4 |
13.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ei varmasti pääse pyytämällä missään normaalia joukkotarkastustiheyttä useammin, ellei ole syytä käydä tiheämmin, esim. aiemmassa tuloksessa jotain poikkeavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan oikein on sanottu, sillä normaalit vuosittaiset gynetarkastukset kuuluu itsemaksettaviin. 

Vierailija
4/4 |
13.12.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle määrättiin ilman pyytämättä papa ja vaikka mitä verikokeita. Ihana tk lääkäri. Papa ei sattunut ekaa kertaa ollenkaan, kun oli niin hellä täti!!! Tämä Espoossa🙏🏻

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kolme